תפריט

העיר בוקרשט, לחיים: פינת הבירות האירופאיות של איזי נשיונליטי

בוקרשט הינה עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר ברומניה. על פי הערכות בוקרשט היא עיר הבירה העשירית בגודלה מבין כל ערי הבירה באירופה. נכון להיום בעיר מתגוררים כ-2 מיליון תושבים ובמטרופולין של העיר ישנם כ-2.5 מיליון תושבים. בוקרשט ממוקמת בדרום-מזרח רומניה, ממש על גדותיו נהר הדמבוביצה אשר עובר במרכז העיר.

ההיסטוריה של העיר בוקרשט

האזכור הראשון לעיר בוקרשט מגיע בתור הקשר למקום מושבו של ולאד "המשפד".

האזכור מגיע בתוך מסמך רשמי שבו השליט ולאד מאשר לכמה אצילים הנמצאים תחת חסותו לקבל מענקים מסוימים.

6 שנים לאחר מכן מוזכרת העיר בוקרשט בשנית, כאשר השליט ראדו היפה הופך את העיר להיות העיר שבה יהיה משכן הקיץ שבו הוא נופש.

המאה ה-17 הביאה איתה צמיחה מחודשת לעיר בוקרשט.

בשנת 1659 הפכה להיות העיר בוקרשט עיר הבירה של השליט גאורגה גיקה.

בשנת 1668 ראש הכנסייה האורתודוקסית גם הוא בחר בבוקרשט בתור העיר שבה הוא יגור באופן קבוע.

בסופו של דבר לקראת סוף המאה ה-17, החליט השליט קונסטנטין ברנקובאנו כי העיר תהפוך להיות באופן רשמי עיר הבירה של נסיכות ולאכיה.

העיר בוקרשט נפלה פעמיים לידיה של האימפריה הרוסית במסגרת הלחימה בין האימפריה הרוסית לאימפריה העות'מאנית.

אך לאימפריה העות'מאנית שהייתה השליטה בעיר באותה תקופה, חזרה לשלוט בעיר לאחר שנחתם הסכם שלום בין שתי האימפריות.

 

בין שנת 1787 לשנת 1791 העיר נשלטה באופן זמני על ידי האוסטרים.

מלחמת העצמאות היוונית שהתרחשה בשנת 1821 לא פסחה על העיר בוקרשט.

תחילה היה זה המהפכן הרומני מאולטניה טודור ולדימירסקו שכבש את העיר בעזרתם של היוונים שסייעו לו. ֿ

אך לאחר זמן קצר האימפריה העות'מאנית החזירה את השליטה בעיר, תוך כדי שבמהלך ניסיון הכיבוש נהרגו 800 מתושבי העיר.

"אביב העמים"

גל המהפכות באירופה שכונה "אביב העמים" הגיע גם הוא לבוקרשט כאשר מהפכנים צעירים ניסו לקחת את השלטון על העיר לידיהם.

ב-11 ביוני 1848 המחמאה נשאה פירות כאשר השליט באותה התקופה ביבסקו הודיע על התפטרותו מתפקידו כשליט של המדינה.

המהפכה בבוקרשט אומנם גרמה לשליט להתפטר, אך לא הגיעה הסכמה על אף מחליף ראוי שיכול להיכנס לתפקיד.

בעקבות כך הגיעו מספר פעמים שבהם התחלף השלטון בעיר בין מדינות זרות.

בין שנת 1848 לשנת 1852 היה בעיר שלטון משותף בין רוסיה וטורקיה. לאחר מכן משנת 1853 לשנת 1854 העיר נכבשה על ידי הצבא הרוסי.

והחל משנת 1854 ועד לשנת 1857 היו אלה דווקא האוסטרים שחזרו לשלוט על העיר לאחר תקופת זמן ארוכה יחסית.

הסכם פריז היה אחד מההסכמים החשובים ביותר בהיסטוריה של העיר.

 כאשר במסגרתו מונטניה (כיום רומניה) קיבלה את הזכות לשלוט בבוקרשט ושהעיר תשמש בתור עיר הבירה של המדינה.

השליט הראשון של המדינה היה אלכסנדרו יואן קוזה שנבחר גם להיות שליט מולדובה ולכן הוא שלט בשתי הנסיכויות בו זמנית. בשנת 1861 קיבלה המדינה בחזרה את שמה המקורי רומניה, וב-24 בינואר 1862 העיר בוקרשט הוכרזה באופן רשמי בתור עיר הבירה של המדינה.

למרות שעומר אדם מבחינה היסטורית נכנס רק לאחרונה היינו חייבים לשתף את השיר שלו 🙂

עידן חדש לבוקרשט: עיר בירה

באותם השנים עברה העיר צמיחה מחודשת, בתור עיר הבירה החדשה של רומניה העיר עברה מהפכה של ממש. הרחובות רוצפו, הבניינים הישנים שופצו ותחבורה ציבורית החלה להגיע אל העיר שעד לאותו הזמן הייתה יחסית מנותקת. בשנת 1881 הפכה רומניה להיות ממלכה, דבר שהמשיך את קצב הצמיחה המחודש של העיר שבה הוקם גם הארמון המלכותי.

בשנת 1918 עם תחילה של מלחמת העולם הראשונה היו בעיר 380 אלף תושבים. בתחילת המלחמה שמרה הממלכה הרומנית על ניטרליות, אך ברגע שהממלכה נכנסה למלחמה היא נכבשה במהירות על ידי הצבא הגרמני. הסכם השלום המביש נכפה על רומניה, מאורע שהתושבים המבוגרים זוכרים עד עצם היום הזה. אך המלך פרידיננד שהוגלה בתחילת המלחמה, חזר כמנצח הגדול לעיר לאחר שהצבא הרומני הצליח להדוף את הכוחות הגרמנים. החל מאותה תקופה כונתה רומניה בתור רומניה הגדולה.

במהלך מלחמת העולם השנייה הקהילה היהודית בבוקרשט ספגה לא מעט אש. ה"דיקטטורה המלכותית" בהנהגת קרול השני ששיתף פעולה עם סטאלין והיטלר הביאה לחוקים גזעניים כלפי היהודים ולא מעט רדיפות כלפיהם. אך שלטונו של קרול השני לא האריך ימים, ובמקומו נכנס לשלטון הגנרל הימני קיצוני יון אנטונסקו. הרומנים הסכימו לגרמנים להיכנס לשטחם בתור בני ברית. פרעות החלו להופיע כלפי היהודים, כאשר לא מעט מיהודי בוקרשט הבינו מה עומד לקרות והחליטו לעזוב את העיר. העיר שוחררה על ידי בעלות הברית ב-30 באוגוסט 1944 כאשר הממשלה המקומית החליטה לשתף פעולה עם בעלות הברית על מנת להדוף את גרמניה הנאצית בתור אקורד הסיום של מלחמת העולם השנייה.

במהלך התקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה העיר בוקרשט ידעה לא מעט תהפוכות ושינויים. הייתה זאת ברית המועצות והכיבוש הסובייטי שכפו את תושבי העיר שלטון קומוניסטי כפי שעשו במדינות אחרות רבות אשר הועברו לשליטתן בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה.

השינוי האמיתי בעיר הגיע רק בשנת 1989 כהמשך למרד בעיר טימישוארה שנמצאת במערב רומניה. בין ה-16 ל-17 בדצמבר 1989 גורשה ההנהגה הקומוניסטית מהעיר. הדיקטטור צ'אושסקו ששלט ברומניה מטעם השלטון הסובייטי ניסה לברוח, אך נתפס והוצא להורג. מיד לאחר הוצאתו להורג התחילו הרוחות בעיר להירגע. במדינה הוקם שלטון חדש בראשותו של יון איליאסקו. המנהיג החדש הצליח להחזיר את הדמוקרטיה למדינה שידעה שנים רבות תחת השלטון הסובייטי שהיה קשה מאוד כלפי תושבי בוקרשט. מיד לאחר המפכה החלו בעיר לשפץ ולשדרג את כל המקומות והמוסדות ההיסטוריים על מנת למשוך תיירים רבים שיגיעו אל העיר ויגדילו את כלכלת המדינה.

מתכננים לטוס לבוקרשט ? מוזמנים להשוות ביטוחי נסיעות לחו״ל בכתבה הבאה:

כתבה על ביטוחים לחו״ל

 

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

אירוויזיון 2018 ליסבון

אירוויזיון 2018 ליסבון

ליסבון על המפה, תחרות האירוויזיון השנה תהיה בלסיבון , 2018 אנחנו מוכנים! האירוויזיון השנה מגיע להפקה מספר 63. האירווויזיון מאורגן מדיי שנה כל פעם במידה

קראו עוד »
כלכלת פורטוגל

כלכלת פורטוגל

כלכלת פורטוגל ההיסטורית   כלכלת פורטוגל של התקופה המודרנית היא דוגמא למפלה מפוארת אבל גם לצעדים אמיצים ונכונים שהובילו, ועדיין מובילים, לשיקום מוצלח. הרבה מים

קראו עוד »
גירוש פורטוגל דרכון

גירוש פורטוגל

יהדות פורטוגל וגירוש פורטוגל הקהילה יהדות פורטוגל נחשבת כחלק מיהדות ספרד , יהדות פורטוגל הייתה במאה ה14 לאחת הקהילות המפואורת ביותר עד לגירוש פורטוגל. רוב

קראו עוד »