תפריט

אמסטרדם היא העיר הגדולה ביותר בהולנד, ומשמשת גם בתור עיר הבירה של המדינה. בעיר עצמה גרים קרוב ל-900 אלף תושבים, ובמטרופולין של העיר ישנם כ-2.5 מיליון תושבים בסך הכול. אמסטרדם הפכה להיות בעשורים האחרונים אחד מיעדי התיירות הטובים והנפוצים ביותר בעולם כולו, כאשר מידיי שנה היא מושכת אליה מיליוני תיירים אשר מגיעים ממדינות שונות.

ההיסטוריה של אמסטרדם

בתחילת דרכה הוקמה העיר אמסטרדם בתור כפר דייגים קטן. בשונה משאר ערי הבירה של מדינות אירופה, העיר הוקמה בשלב מאוחר יחסית. במדינת הולנד היו כבר לא מעט ערים גדולות ומבוססות אחרות כמו אוטרכט ורוטרדם. העיר קיבלה זכויות עירוניות של עיר רשמית רק בין השנים 1300 ל-1301.

רק במאה ה-14 הפכה להיות העיר אמסטרדם אחת מהערים החשובות ביותר באזור. כפר הדייגים הקטן הפך להיות לעיר מסחר חשובה מאוד באירופה. אמסטרדם נבחרה להיות העיר שבה יגבה מס המעבר של משלוחי הבירה שהיו נפוצים מאוד באזור. לאחר שמשלוחי הבירה היו עוברים דרך העיר, החלו לעבור גם מוצרי מזון דבר שהגדיל את ההכנסה של העיר והפך אותה להיות עיר אמידה במיוחד.

במהלך ימי הביניים החלו תושבי אמסטרדם לבנות בתים גדולים במיוחד. דבר שגרם לכך שכל התושבים היו צריכים לבנות בתים העשויים מאבן ולא מעץ על מנת שיוכלו לעמוד לאורך זמן ולהחזיק מעמד למשך שנים רבות.

אמסטרדם הפכה להיות אחת מהערים החשובות ביותר במרד שנוצר כלפי האומה הספרדית וכלפי המלך שלה פיליפה השני. בתחילת הדרך תמכה אמסטרדם בספרדים, דבר שהביא לכך שפליפה השני הצליח לשמור על המלוכה שלו. אך ככל שעברו השנים, שינו תושבי אמסטרדם את תפיסת עולם והחליטו לתמוך דווקא בויליאם הראשון מאורנג' דבר שהוביל למלחמת שמונים השנים שבסופה קיבלה הולנד את עצמאותה הרשמית.

העיר אמסטרדם ניסתה להיות שונה מהעיר שהייתה בתקופת השלטון הספרדי. בהולנד כולה ובאמסטרדם בפרט החליטו לדגול בגישה של סבלנות כלפי דתות ומוצאים שונים. בעקבות כך החל להגיע אל העיר גל גדול של מהגרים בני כל הדתות אשר הבינו כי רק במקום סבלני הם יצליחו לשמר את ההיסטוריה ואת הדת שבה הם מאמינים ועל פי הם דוגלים.

במהלך המאה ה-17 נוצר תור הזהב של אמסטרדם. במהלך המאה ה-17 הפכה להיות אמסטרדם העיר עם רמת המחייה הטובה ביותר מבין כל הערים באירופה ובעולם כולו. אמסטרדם הפכה להיות עיר הנמל החשובה ביותר באירופה, כאשר ממנה יצאו ספינות אל כל רחבי העולם ואל כל היבשות. הסוחרים באמסטרדם הביאו אל העיר סחורות מכל רחבי העולם. תושבי אמסטרדם שהיו עם ממון רב, החלו לעזור בצורה ניכרת לעניים מכיוון שהם האמינו כי זוהי המטרה החשובה ביותר בחייהם וזוהי השליחות שלהם באותה התקופה.

המאות ה-18 וה-19 היו שונות מאוד מהמאה ה-17. העיר החלה לרדת מבחינת רמת העושר שלה. אחת מהסיבות החזקות ביותר לכך שהעיר אמסטרדם ירדה מבחינת איכות החיים בה זה המלחמות של הולנד עם בריטניה וצרפת שהיו קשות והרסו חלקים מסוימים מהעיר. אומנם העיר עצמה סבלה מסוג מסוים של ירידה בעושר, אך התושבים המקומיים עדיין נחשבו כעשירים ביותר באירופה של אותם השנים והם יכלו להרשות לעצמם לחיות באורח חיים יוקרתי הרבה יותר.

ממלכת הולנד החדשה הביאה איתה את השינוי בכל הקשור למצב שבה הייתה שרויה הולנד באותם השנים. ממדינה שנמצאת במשבר, החליטה הממלכה החדשה לעשות שינוי מקצה לקצה. אמסטרדם הפכה להיות אחת מהערים המודרניות ביותר בעולם, היצע העבודה הרב שהיה קיים בעיר משך מהגרים רבים מכל רחבי העולם שראו בה מקור פרנסה נוח וזמין. שכונות חדשות הוקמו על מנת שיצליחו לקלוט אליהן את כל המהגרים ששטפו את העיר, אך המגורים לא הצליחו למלא את גל ההגירה הגדול שגרם לכך שחצי מיליון איש היו ללא קורת גג.

מלחמת העולם הראשונה הייתה לא פשוטה עבור תושבי אמסטרדם. מבחינה רשמית ממלכת הולנד דגלה בגישה של ניטרליות בכדי לא להיכנס לעימות צבאי עם אף אחד מהמעצמות שהשתתפו בלחימה. אך האזרחים בעיר סבלו ממחסור במזון וממחסור של דלק, דבר שגרם למלחמות בין האזרחים ההולנדים דבר שנראה לראשונה בתוך העיר אמסטרדם.

אחת מהתופעות המוכרות ביותר בהולנד ובאמסטרדם זה העדר הפללה על שימוש בסמים, זוהי ללא ספק אחת מהסיבות לכך שמיליוני תיירים מגיעים לעיר מידיי שנה. במהלך שנות ה-60 של המאה ה-20 החוק אסר את השימוש בסמים קלים או קשים, אך בפועל המשטרה איננה אכפה את החוק ואפשרה שימוש בסמים קלים. בשנות ה-80 הוחלט כי הממשלה רוצה לקרב את התושבים ולגרום להם להיות חלק מהשלטון. לכן העיר חולקה למספר רובעים דבר שגרם לכל רובע להיות אחראי על מה שקורה בתחומו וכך האזרחים היה הרבה יותר אחראים ומחליטים על גורלם.

עם השנים נבחרה אמסטרדם להיות בירת התרבות של אירופה, תואר מרשים במיוחד לעיר שהתפתחה דיי מאוחר ביחס למרבית ערי הבירה באירופה. העיר המשיכה להתפתח ולגדול, והמסחר הפך להיות חלק בלתי נפרד מהעיר. סוחרים רבים ראו בעיר בתור מקום מושלם לעשות בו צעדים גדולים ומשמעותיים, ועד היום אמסטרדם היא אחת מערי המסחר הגדולות והחשובות ביותר באירופה.

במהלך המאה ה-21 החיים בעיר אמסטרדם הפכו להיות לא פשוטים כאשר רמת האבטלה בעיר גדלה והפכה להיות גדולה באופן משמעותי בהשוואה אל שאר ערי אירופה. המשברים הכלכליים בעולם כולו לא פסחו גם על העיר כאשר מקומות עבודה רבים נסגרו ותושבים רבים מצאו את עצמם חסרי כל. בעקבות כך נוצרו חיכוכים רבים בין מהגרים ובין מקומיים אשר כל אחד מאשים את השני במצב.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

שערי תקווה הקהילה היהודית ליסבון

הקהילה יהודית ליסבון

ליסבון ליסבון הינה אחת מהערים הדומיננטיות והמשפיעות ביותר בעבר ובהווה של פורטוגל. מדובר בעיר הבירה של פורטוגל אשר מתגוררים בה יותר מחצי מיליון תושבים. כיאה

קראו עוד »