תפריט

אתונה היא העיר החשובה והמרכזית ביותר ביוון.

העיר משמשת בתור בירת המדינה, ובנוסף מתוקף היותה עיר הבירה היא גם העיר הגדולה ביותר. 

העיר מונה נכון להיום קרוב ל-700 אלף תושבים, כאשר במטרופולין של העיר שכולל בתוכו עוד מספר ערים נוספות כמות התושבים מגיעה כמעט ל-4 מיליון איש. 

המטרופולין של אתונה מהווה יותר משליש מכמות התושבים של יוון כולה, כך שבהחלט מדובר במטרופולין גדול ורחב במיוחד.

מקור השם אתונה מגיע מכיוונה של האלה אתנה שעל שמה ככל הנראה נקראת העיר.

לעיר אתונה יש היסטוריה עשירה, והיא אחת מהערים הוותיקות ביותר בעולם.

ישנם עדויות על קיומה של העיר אתונה עוד מלפני 3500 שנים.

ההיסטוריה של אתונה

על פי מרבית העדויות העיר אתונה הוקמה בשנת 2000 לפני הספירה, כאשר כבר במאה ה-15 לפני הספירה הפכה להיות אתונה אחת מהערים החשובות ביותר בעולם כולו. 

בעת הקמת האימפריה האתונאית הפכה להיות אתונה העיר החשובה ביותר בעולם, כאשר על פי יישק דבר כמעט בכל מקום על פני הגלובוס. 

אתונה עצרה לא מעט כיבושים ומהפכות אשר איימו להכריז מלחמה על אירופה כולה. 

אתונה היא זאת שעצרה את ההתקדמות של האימפריה הפרסית מערבה.

אחת מהיריבויות הגדולות ביותר של המאה הרביעית הייתה היריבות בין האימפריה האתונאית ובין ספרטה. היריבויות בין שתי המעצמות הללו הצריכו לא מעט משאבים, דבר שגרם לשתי המעצמות לשקוע ולאבד את מרבית הכוח שלהם. פיליפוס השני שהיה מלך מוקדון הביס את האימפריה היוונית שבירתה הייתה אתונה, וכך בעצם איבדה אתונה את העצמאות שלה. אתונה עצמה עברה להיות תחת השליטה של האימפריה המוקדונית, אך למרות התהפוכות הללו לא איבדה אתונה מהכוח הבינלאומי שלה. היא נשארה אחת מהמדינות החזקות והדומיננטיות ביותר בעולם באותם השנים.

תחת השליטה של האימפריה המוקדונית הייתה אתונה אחת מהערים העשירות ביותר בעולם. אך היא התקשתה מאוד לחזור לגדולתה ולחשיבותה כאשר היא הייתה בשליטה של האימפריה היוונית. כאשר עברה העיר אתונה להיות תחת השליטה של האימפריה הרומית שבאותם השנים נקראה האימפריה הביזנטית היא הפכה להיות עיר לא חשובה. לא מעט מקרי שוד של קיסרים ובעלי כוח פקדו את העיר, דבר שגרם לה לרדת מכל נכסיה ולאבד את כל עושרה.

 

 

 

 

 

בשנת 1458 לאחר שהייתה תחת השליטה של האימפריה הרומית, נכבשה העיר אתונה על ידי האימפריה העות'מאנית.

מלחמת העצמאות היוונית הייתה נקודת מפנה בהיסטוריה של אתונה ושל המדינה היוונית כולה. לאחר שהאימפריה היוונית הצליחה להחזיר את השליטה על העיר אתונה, היא נבחרה לשמש בתור עיר הבירה של המדינה בשנת 1834. בעת הכרזת העצמאות היוונית הייתה העיר אתונה עיר קטנה והרוסה, אך בזכות ההיסטוריה העשירה שלה היא נבחרה לשמש בתור עיר הבירה של הממלכה החדשה. אוטו מלך יוון הוא האיש שהחזיר את העוצמה לעיר אתונה, לאחר שהחליט להקדיש את רוב המשאבים של הממלכה לעיר ההרוסה.

בשנת 1896 נבחרה העיר אתונה לשמש בתור המארחת של המשחקים האולימפיים הראשונים. מלחמת העולם השנייה גם היא הייתה לא פשוטה עבור העיר אתונה, כאשר יוון נכבשה על ידי גרמניה הנאצית ובנות בריתה. יוון עצמה התחלקה לשלושה חלקים כאשר על העיר אתונה שלטה איטליה. לאחר מלחמת העולם השנייה ולמרות המכות הלא קטנות שספגה העיר במהלך ימי הלחימה הגיעו תושבים ואזרחים יוונים רבים להתיישב בעיר הבירה. כך צמחה באופן ניכר אוכלוסיית העיר שהגיעה באותה התקופה לשיא של כל הזמנים.

העיר אירחה פעם נוספת את המשחקים האולימפיים בשנת 2004. על מנת לספק לספורטאים אירוח ברמה גבוהה עברה העיר שינויים רבים אשר שיפרו את התשתיות ואת המבנים בה.

הקהילה היהודית באתונה

הקשר של הקהילה היהודית עם אתונה ועם המדינה היוונית הוא קשר עתיק יומין. כאשר ישנם עדויות על הימצאותם של יהודים באתונה וביוון עוד בתקופת ההלניסטית. אך לאורך השנים סבלו היהודים מרדיפות רבות אשר הפכו את חייהם לחיים לא פשוטים. רק לאחר הכיבוש של אתונה ושל יוון כולה על ידי האימפריה העות'מאנית החל שיפור מסוים ביחס על הקהילה המקומית כלפי היהודים.

לא מעט יהודים אשר גורשו במסגרת גירוש ספרד וגירוש פורטוגל במאה ה-15 מצאו את עצמם מגיעים לאתונה וליוון. שם הם הרגישו הכי בנוח, והקרבה של יוון לארץ ישראל בהחלט הייתה אחד מהגורמים לבחירה שלהם דווקא באתונה כעיר שבה הם יתיישבו. בעקבות הגעתם של יהודי ספרד, הפכה להיות הקהילה היהודית באתונה עם צביון ספרדי אדוק דבר שניתן לשים אליו לב עד עצם היום הזה.

הקהילה היהודית באתונה הייתה הקהילה היהודית השנייה בחשיבותה ביוון, כאשר הקהילה היהודית בסלוניקי הייתה החשובה והמוכרת ביותר. ערב מלחמת העולם השנייה התגוררו ביוון כולה לא פחות מ-80 אלף יהודים. אומנם הגרמנים לא הצליחו להשתלט באופן מוחלט על יוון כולה, אך לא מעט מיהודי אתונה ויהודי יוון כולה מצאו את מותם במסגרת הרדיפות מצד הגרמנים הנאצים. על פי העדויות כ-60 אלף יהודים מצאו את מותם במהלך מלחמת העולם השנייה, כך שכמעט כל הקהילה היהודית מצאה את מותה במסגרת המלחמה.

כיום הקהילה היהודית ביוון היא עדיין אחת מהקהילות היהודיות הנפוצות ביותר באירופה ובעולם כולו. אומנם כיום תתקשו מאוד למצוא אזרחים יהודים באתונה, את מרבית היהודים תוכלו למצוא כיום באזור סלוניקי שם הייתה בשנים הקדומות קהילה יהודית גדולה ורחבה במיוחד. נכון להיום ביוון כולה חיים לא פחות מ-5500 יהודים. כך שאם אתם מגיעים ליוון בהחלט תוכלו למצוא לא מעט מקומות שתוכלו להרגיש בהם כמו בבית, גם בעיר אתונה שעדיין משמשת בתור העיר החשובה ביותר ביוון.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

ויזת זהב ספרד

ויזת זהב ספרד

ויזת זהב ספרד מחפש אפיק השקעה חדש ומלהיב בשוק הנדל"ן? האם ידעת כי ספרד מעודדת משקיעים לבוא ולהשקיע בנכסי מקרקעין במדינה? האם שמעת על האפשרות

קראו עוד »