תפריט

בלגרד היא העיר הגדולה והחשובה ביותר בסרביה, ובנוסף היא גם עיר הבירה של המדינה דבר שהופך אותה להיות גם אחת מהערים החשובות ביותר באירופה. מדובר על אחת מהערים הוותיקות ביותר באירופה, עם היסטוריה עשירה ולא מעט תהפוכות לאורך השנים. נכון להיום מתגוררים בעיר כ-1.3 מיליון תושבים כאשר במטרופולין של העיר שכולל בתוכו עוד מספר ערים וכפרים ישנם כ-2.5 מיליון תושבים.

ההיסטוריה של העיר בלגרד

העיר בלגרד ממוקמת באחד מהאזורים הטובים והאסטרטגיים ביותר באירופה כולה. בעקבות כך היא ידעה לא מעט מלחמות וכיבושים, לא מעט שליטים רצו לשלוט על העיר ובעקבות כך לבצר את מעמדם ואת שלטונם.

הכיבוש הראשון של העיר נעשה על ידי האימפריה הרומית בשנת 29 לספירה. אז היה מדובר בעיר קטנה יחסית שעברה מספר ידיים לאורך ההיסטוריה עוד לפני הספירה. אך זהו אחד מההוכחות הראשונות על קיומה של העיר בספרים ובכתבים.

לא מעט קיסרים רומים נולדו בעיר בלגרד לאורך המאות הראשונות לספירה. והעיר עצמה שמשה בעיקר בתור מתקן צבאי שמטרתו הייתה לאפשר לצי הרומי לשלוט גם בצדה המזרחי של אירופה. בין המאות ה-4 ל-6 ידעה העיר בלגרד שבאותה תקופה הייתה רק מצודה קטנה לא מעט החלפות של שלטונות. ההונים, הסרמטים, הגותים, והגפידים כל אחד מהם בתורו שלט את העיר וניסה לקבע בה את מקום מושבם של בני עמו. עד שהגיע הקיסר יוסטיניאנוס הראשון ששלט בעם הביזנטי וכבש את העיר. הוא ביצר בה את שלטונו והפך אותה להיות אחת מהערים החשובות ביותר תחת שלטונו.

החל מהמאה ה-7 ועד למאה ה-9 היו אלה האוורים ששלטו בעיר, ואחריהם הגיעו הבולגרים. באותה תקופה לראשונה ניתן לה השם בלגרד שפירושו העיר הלבנה. העיר המשיכה לעבור בין שלטון כזה לשלטון אחר כאשר בשנת 1124 נכבשה והושמדה כמעט לחלוטין על ידי אישטאוון ה-2 שהיה באותה התקופה מלך הונגריה. הביזנטים חזרו לשלוט בעיר לאחר שכבשו אותה מידיהם של הבולגרים, והם היו אלה אשר הקימו אותה מחדש ופינו ממנה את כל ההרס שנוצר כתוצאה מהשלטון הבולגרי.

בשנת 1284 לאחר שעברה אין ספור שלטונות, הגיעה העיר לראשונה לידיהם של הסרבים. היה זה המלך דרגוטין שקיבל את העיר במתנה ממלך הונגריה. בשנת 1404 העיר הפכה להיות עיר הבירה של הנסיכות הסרבית. המלך סטפן לזרביץ' מלך סרביה קידם מאוד את העיר והפך אותה להיות עיר מתפתחת עם המון אלמנטים מערביים שהיו חסרים לה באותם השנים. אלפי אזרחים סרבים עברו לעיר הגדולה על מנת שהם יוכלו להתפתח ולהתקדם. בשנת 1427 הוסכם בין הסרבים להונגרים כי העיר תחזור להיות תחת שליטתם של ההונגרים.

העיר נפלה גם היא כמו ערים אחרות באירופה לידיה של האימפריה העות'מאנית. היה זה הסולטאן סולימאן הראשון שכבש את העיר, והוא זה שהחליט להגלות את מרבית מתושבי העיר לאיסטנבול עיר הבירה של טורקיה. באותם שנים העיר בלגרד קיבלה שם חדש על ידי העות'מאניים: דאר-אֻל-ג'יהאד.

העיר נכבשה על ידי האוסטרים בשנת 1688 אך מהר מאוד חזרה להיות תחת שליטתם של הטורקים. אך בשנת 1717 היו אלה שוב האוסטרים שחזרו לשלוט בעיר. משחקי הכיסאות בין הטורקים לאוסטרים לא פסקו, ובשנת 1739 הוחזרה בפעם השלישית העיר להיות תחת שליטתם של הטורקים.

בשנת 1806 לאחר מספר רב של מלחמות וכיבושים, הצליחו הסרבים להחזיר את שליטתם על העיר לאחר שכבשו אותה מידיהם של הטורקים. אך מספר חלקים של העיר היו מצויים תחת שלטון טורקי עד לשנת 1862 כאשר המעצמות האחרות בעולם התערבו ועזרו לסרביה לכבוש את כל חלקיה של העיר שכעת היו מצויים תחת שלטון סרבי בלעדי.

מלחמת העולם הראשונה הייתה מטלטלת מאוד בהיסטוריה של העיר כאשר כבר בימים הראשונים של המלחמה הייתה העיר בלגרד על המוקד. העיר הופצצה על ידי הצבא האוסטרו-הונגרי. שבסופו של דבר הצליח גם לכבוש את העיר בשנת 1914. אך הסרבים הצליחו כבר באותה השנה לכבוש מחדש את העיר ולהחזיר אותה להיות תחת שליטתם. לאחר התערבותם של הגרמנים העיר חזרה להיות תחת שליטה אוסטרו-הונגרית, אך מיד בסיום המלחמה היא הוחזרה שוב להיות בשליטת הסרבים.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

מספר Nif פורטוגל

Numero de Indentificacao Fiscal למה משמש מספר Nif הפורטוגלי? קנייה ומכירת נכסים בפורטוגל, נדלן פורטוגל כתיבת צוואה פורטוגלית פתיחת חשבון בנק בפורטול קבלת אשראי ומשכתנא

קראו עוד »

Pastéis de nata

מה זה פסטל דה נטה? מדובר במאפה הלאומי של פורטוגל ניתן למצוא קונדטוריה שמכינה פסטל דה נטה בכול רחוב בפורטל, אבל מה שמיחד מאוד את

קראו עוד »
אירוויזיון 2018 ליסבון

אירוויזיון 2018 ליסבון

ליסבון על המפה, תחרות האירוויזיון השנה תהיה בלסיבון , 2018 אנחנו מוכנים! האירוויזיון השנה מגיע להפקה מספר 63. האירווויזיון מאורגן מדיי שנה כל פעם במידה

קראו עוד »