תפריט

העיר בריסל היא עיר הבירה של בלגיה, ובנוסף היא גם העיר הגדולה והמשמעותית ביותר במדינה נכון להיום. העיר נמצאת ממש במרכזה של בלגיה, בריסל היא עיר דו לשונית כאשר השפה הדומיננטית ביותר בעיר היא צרפתית כאשר 70 אחוז מתושבי העיר דוברים את השפה הזאת. בעיר עצמה אומנם חיים קצת מפחות מ-200 אלף תושבים, אך במטרופולין של העיר שכולל בתוכו עוד מספר ערים ישנם למעלה מ-1.8 מיליון תושבים.

ההיסטוריה של העיר בריסל

תחילת ההתיישבות באזור שבו נמצאת כיום העיר בריסל מתועדת החל משנת 580 לספירה. אך את תחילת ההתיישבות בעיר ניתן לייחס דווקא לאוטו השני שהיה באותה העת הקיסר של האימפריה הרומית הקדושה. החליט לתת את האי שבו הוקמה לראשונה בריסל לשארל שהיה הבן המוגלה של מלך צרפת לואי הרביעי. אוטו נתן את האי לשארל על מנת שיקים במקום מבצר קבוע שבו יוכל להגן עליו ועל בני משפחתו. שנת 979 הייתה השנה הרשמית שבה הוקמה העיר בריסל, בדיוק שנתיים לאחר ששארל הגיע לעיר והקים בה את המבצר. העיר הקטנה הוקמה בקרבת המבצר, ובעקבות המיקום האסטרטגי שלה היא הפכה לנקודת עצירה חשובה לסוחרים באירופה כולה.

בשנת 1047 לספירה בנו של שארל – למברט השני הגדיל את העיר ובנה בה מספר רב של מוסדות על מנת להפוך אותה לעיר חשובה ומתקדמת באותה התקופה. בזכות היותה עיר מסחר חשובה, העיר צמחה וגדלה בקצב מסחרחר, הרבה יותר מהר ממה שמקימי העיר חזו למען האמת. באותם שנים העיר כבר הצליחה לאכלס לא פחות מ-30 אלף תושבים, ובעקבות כך נאלצו התושבים לייבש את הביצות על מנת לאפשר התיישבות נוספת במקומות שעד לא מזמן לא היו מיועדים להתיישבות.

במאה ה-11 החלו לבנות בעיר בריסל את החומות הראשונות של העיר. גם לאחר בניית החומות הראשונות העיר לא עצרה מלגדול, דבר שהביא את הצורך לבנות חומות נוספות בסוף המאה ה-14. את החומות הללו ניתן לראות בעיר בריסל עד עצם היום הזה, וזה ללא ספק אחת מהאטרקציות המשמעותיות ביותר שיש לעיר להציע לתיירים שמגיעים אליה.

בשנת 1695 לואי הארבעה עשר שהיה מלך צרפת שלח כוחות לעיר על מנת לכבוש אותה. העיר הופצצה בצורה משמעותית על ידי הכוחות הצרפתים. מדובר באירוע ההרסני ביותר בהיסטוריה של העיר בריסל, הכיכר הגדולה של העיר נהרסה לחלוטין ולא פחות מ-4000 בניינים קרסו כלא היו. שליש מהעיר נהרסה לחלוטין בעקבות ההפצצות הללו. הבנייה המחודשת של העיר נמשכה זמן רב, וכאשר בנו את הבניינים החדשים החליטו להשאיר גם את שרידי ההפצצות על מנת להזכיר לכל התושבים את הנזק וההרס שהיה בעיר בעבר.

המהפכה הבלגית שהתחילה את פעילותה בבריסל בשנת 1830 התרחשה לאחר סיומה של הצגת האופרה לה מואט דה פורטיצ'י. ב-21 ביולי 1831 החליט לאופולד הראשון שנודע בתור מלך הבלגים לקחת על עצמו את המלוכה. הוא הודיע כי יהרוס את כל החומות שסוגרות על העיר, ויבנה בניינים רבים על מנת להמשיך ולפתח אותה. בעקבות קבלת העצמאות הרשמית, העיר הפכה להתפתח בקצב מסחרחר בדיוק כמו שהיה בתחילת הדרך כאשר היא חצתה כמעט כל מחסום אפשרי.

במהלך המאה ה-20 אירחה העיר לא מעט תערוכות וכנסים חשובים הקשורים לפיזיקה וכימיה. ב-10 במאי 1940 עם תחילתה של מלחמת העולם השנייה, הופצצה העיר בריסל על ידי חיל האוויר של גרמניה הנאצית. באותה תקופה נגרם לעיר נזק מסוים, אך את הנזק המשמעותי ביותר במהלך מלחמת העולם השנייה ספגה העיר דווקא עם סיומה של המלחמה בין השנים 1944 לשנת 1945. קו הרכבת הראשי של העיר בריסל שעל התשתיות שלו פועלת גם כיום הרכבת הראשית של העיר נבנה בשנת 1952 לא הרבה לאחר מלחמת העולם השנייה. בדומה לשאר הערים באירופה, גם בעיר בריסל הוחלט לבנות רכבת תחתית על מנת שתאפשר לאזרחים בה לנוע בצורה חלקה ונוחה כמעט לכל חלק בעיר. רכבת המטרו בעיר בריסל נחנכה לראשונה בשנת 1976. בשנת 1989 הוכרז לראשונה כי העיר בריסל, שעד לאותה תקופה הייתה רק עיר בתוך בלגיה תהפוך להיות מחוז דבר משמעותי מאוד שממחיש את החשיבות של העיר.

הקהילה היהודית בבריסל

את תחילת התקומה של הקהילה היהודית בבלגיה משייכים למאה ה-13, אך כבר באותה המאה הקהילה היהודית בבריסל ובשאר ערי בלגיה נחרבה כמעט לחלוטין. את תחילת התקומה המחודשת של הקהילה היהודית בעיר משייכים לגירוש יהודי ספרד. לא מעט מאותם יהודים שגורשו הן מספרד והן מפורטוגל מצאו מקום של קבע בעיר בריסל שהפכה להיות אחת מהערים החדשות והמתקדמות ביותר באירופה באותם השנים. מיד עם קבלת העצמאות של בלגיה היא הכריזה כי היא מקבלת את היהודים המתגוררים במדינה, ולא פחות חשוב פותחת את שעריה לקבלת יהודים בכל שלב ובכל זמן. באותם שנים התגוררו בבלגיה כולה כ-1000 יהודים שבערך 200-300 מהם התגוררו בעיר בריסל.

בשונה משאר הערים באירופה, הקהילה היהודית בבלגיה כולה ובבריסל לא קיבלה תנאים רעים מיד עם פרוץ מלחמת העולם השנייה. אומנם בלגיה נכבשה על ידי גרמניה הנאצית מיד עם תחילת המלחמה וכך גם העיר בריסל אך התנאים הורעו בצורה איטית ומדורגת. רק בשנת 1942 התחילו הגרמנים לשלוח את היהודים למחנות השמדה ומחנות ריכוז. 29 אלף יהודים שהיו חיים בבלגיה כולה נספו במהלך מלחמת העולם השנייה. מדובר בכמעט מחצית מבני הקהילה היהודית בבלגיה כולה, והסיבה העיקרית לכך שהיו לא מעט יהודים שניצלו הייתה העזרה של הממשלה הבלגית שעזרה ליהודים רבים לשרוד בניהם גם יהודים מעיר בריסל.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

לימודי ספרדית

חשיבות לימודי השפה הספרדית למעוניינים במעבר לפורטוגל בשנים האחרונות ניתן לראות שיהודים רבים שמוצאם מתורכיה, מרוקו, אלג'יר, מצרים, בולגריה ומדינות רבות נוספות זכאים לאזרחות פורטוגלית

קראו עוד »
שגרירות פורטוגל טפסים

שגרירות פורטוגל טפסים

התורים מתארכים בשגרירות פורטוגל עקב ריבוי בקשות לדרכון פורטוגלי: מדריך למילוי טפסים של שגרירות פורטוגל לדרכון פורטוגלי:   ביצענו עבורכם תרגום מפורטוגזית לעברית, וכן תרגום

קראו עוד »