תפריט

פינת הבירות של איזי: העיר בודפשט

בודפשט היא עיר הבירה והעיר החשובה ביותר בהונגריה.

נכון להיות בעיר חיים קצת יותר מ-1.7 מיליון תושבים, אך ישנה תופעה של הגירה שלילית מהעיר.

תושבים רבים עוזבים את העיר בעשור האחרון לטובת הכפרים הקטנים או העיירות שנמצאות בסמוך לבודפשט מסיבות כאלה ואחרות.

ֿבעבר העיר הגיעה לשיא של למעלה מ-2 מיליון תושבים, אך כיום המספר נמוך בהרבה.

נהר הדנובה זורם במרכז העיר בודפשט כך שהוא מחלק אותה לשני חלקים: פשט שנמצא בצידו המזרחי של הנהר, בודה שנמצאת ממערב לנהר.

שני חלקיה של בודפשט שונים מאוד האחד מן השני, הן מבחינת הנופים שניתן לראות באזורים הללו והן מבחינת איכות המחייה של התושבים. 

לכתבה בהקשר לאזרחות הונגרית לחצו כאן

ההיסטוריה של בודפשט

עדויות על התיישבות באזור שבו נמצאת כיום העיר בודפשט קיימות עוד מהתקופה הפלאוליתית הקדומה. אך במאה הראשונה לספירה האימפריה הרומית השתלטה על כל האזור שבו שוכנת העיר בודפשט והפכה את האזור להיות חלק מהאימפריה עצמה. במקום הוקמה עיר רומית בשם אקווינקום, אך בתחילת המאה ה-5 נכבשה העיר על ידי ההונים. ניתן לראות בעיר עד עצם היום הזה שרידים של אמפיתיאטרון עתיק בן 14 אלף מקומות אשר שירת את ההונים בתקופה ההיא.

עם נפילתה של האימפריה הרומית, האזור כולו היה תחת שליטתם של מספר שבטים. בניהם ההונים, גותים, לונגוברודים, אווארים וסלבים. כל אחד בתורו שלט על האזור והפך אותו למקום מושבם של השבט. באותה תקופה התפתחו באזור שני ערים מרכזיות שאת שמותיהם אנו מכירים מבודפשט של היום. העיר הראשונה פשט על הגדה המזרחית ומהצד השני העיר בודה שנמצאת על הגדה המערבית.

בסוף המאה ה-9,שבטים מדיארים שידועים בתור אבותיהם של ההונגרים פלשו לאזור וכבשו את העיר. במקום הוקמה ממלכת הונגריה. השושלת של הנסיך ארפאד שכבש את האזור הייתה קיימת עד למאה ה-13. לאחר נפילת השושלת קיבל את המלוכה אישטוון הראשון, שהיה אבי האומה ההונגרית והנחיל לה את כל היסודות שאותם אנו מכירים בעידן שבו אנו חיים היום. בעקבות ניסיונות פלישה רבים לממלכה, החליט המלך בלה הרביעי להקים בעיר בודה את ארמונו ומסביב לארמון בנה חומה על מנת להגן עליו. בשנת 1361 הוכרזה העיר בודה בתור עיר הבירה של הונגריה. במהלך המאה ה-15 הצליחה העיר בודה להגיע לשגשוג רב ולפריחה מרובה כמעט בכל אלמנט.

במאה ה-16 הצליחה האימפריה הטורקית לכבוש את הונגריה, דבר שהביא לפגיעה חמורה בהתפתחות של שני הערים. תחילה נכבשה פשט על ידי הטורקים ב-1526 ואילו בודה נכבשה על ידי הטורקים ב-1541.שני הערים סבלו מהזנחה חמורה והם כלל לא התפתחו במהלך השנים שהיו תחת השליטה הטורקית.

בודה ופשט היו ערים נטושות לחלוטין במאה ה-18, ותושבים רבים עזבו את הערים הללו על מנת למצוא ערים אחרות שבהם יהיה ניתן לממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בהם. אך לקראת אמצע המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19 התחיל גידול מסוים והתפתחות שגרם לצמיחה ושגשוג בקרב שני הערים הללו.

בשנת 1848 הפכה להיות בודפשט העיר שממנה יצאו כל הפעולות של המרכז הלאומי ההונגרי אשר מרדו נגד שליטי הבסבורג. אך המורדים אינם הצליחו להשיג את מבוקשם, דבר שגרם לשליטי הבסבורג להקפיא את כל התוכניות לפיתוח העיר.

רק בשנת 1849 הוחלט בידי ממשלת הונגריה על איוש עירייה אחת אשר תשלוט בשני הערים הללו. כאשר ההכרזה הרשמית על איחודה של העיר יצא לאור רק בשנת 1873, כאשר המטרה העיקרית הייתה שהאיחוד יביא לעיר אחת גדולה שתהיה עיר הבירה המרכזית של הונגריה. שיא הצמיחה של העיר המאוחדת הגיע מיד עם הכרזת האיחוד ועד לשנת 1900 כאשר בסיום תקופה זו העיר עצמה מנתה לא פחות מ-730 אלף תושבים. באותם שנים גם בודה וגם פשט זכו לבנייה מואצת של מבנים מתקדמים כאשר השאיפה הייתה להדביק את כל הזמן שבהם הערים הללו עמדו שוממות. ניתן להגיד כי התוכניות הגרנדיוזיות שבהתחלה היו נראות לא ראליות, הפכו להיות ראליות ככל שחלפו השנים עם השלמתם באופן מלא ומעורר השראה.

המאה ה-20 הייתה גם היא טובה מאוד עבור העיר, כאשר לאחר שבשנים הקודמות מרבית ההתקדמות הייתה בשתי הערים המרכזיות כעת מרבית תשומת הלב עברה לערים הקטנות שגם הן אוחדו ביחד עם עיר הבירה. אפילו האבדות הגדולות של העיר במהלך מלחמת העולם הראשונה שהייתה מאוד הרסנית היו רק מעצור זמני, כאשר מיד לאחר המלחמה המשיכה העיר בגידול מאסיבי הן מבחינת כמות התושבים והן מבחינת כמות המבנים והמפעלים שעברו לעיר הבירה.

בשנת 1930 מנתה העיר בודפשט לא פחות מ-1.4 מיליון תושבים כולל הפרברים הנמצאים בסמוך לעיר הבירה. מלחמת העולם השנייה הייתה הרבה יותר הרסנית וכואבת מאשר מלחמת העולם הראשונה. במהלך המלחמה חלקים גדולים מהעיר הוחרבו לחלוטין והעיר הפכה להיות עיר רפאים של ממש. המלחמה כולה הביאה ל-12 אלף תושבים אשר קיפחו את חייהם עד אשר העיר שוחררה בידי הרוסים בשנת 1945. כמובן שמרבית התושבים ההרוגים היו יהודים שהתגוררו בבודפשט והועברו לגטו אשר היה נמצא בתוך תחומי העיר ונקרא “הרובע היהודי”.

בשנת 1948 השתלטה המפלגה הקומוניסטית על הונגריה, וערים רבות שהיו נמצאות בסמוך לבודפשט אוחדו ביחד עם עיר הבירה. כתוצאה מכך ולמרות ההרס הרב במהלך מלחמת העולם השנייה עמדה כמות התושבים בעיר על 1.6 מיליון תושבים.

כיום בודפשט סובלת מהגירה שלילית כאשר צעירים רבים מתקשים לראות את עצמם חיים בעיר שלטענתם עושקת אותם. ההצטרפות של הונגריה אל האיחוד האירופי היה קשה מנשוא עבור אזרחים רבים אשר התקשו למצוא את עצמם תחת העידן החדש והמודרני.

מתכננים לטוס לבודפשט ? אל תשכחו לעשות ביטוח נסיעות לחו״ל.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

ליסבון

ליסבון

למחזיקי דרכון פורטוגלי, וכמובן למחזיקי דרכון ישראלי : ליסבון ! קודם נקדים ונציין שליסבון (Lisbon) הינה העיר הגדולה ביותר בפורטוגל ולמעשה ליסבון היא עיר הבירה

קראו עוד »

לימודים אירופה בחינם

השכלה גבוהה באירופה – למה, איפה ואיך חייו של הסטודנט הישראלי המצוי, אינם פשוטים בישראל ואינם הופכים קלים יותר משנה לשנה, ומדור סטודנטים לבא אחריו.

קראו עוד »

ויזה להודו

ישראלים רבים מוצאים את עצמם מבקרים בהודו בשנים האחרונות.  מדובר באחד מהיעדים המועדפים ביותר על הישראלים נכון להיום, ולכן חשוב מאוד להסביר כיצד מוצאים ויזה

קראו עוד »
עץ משפחתי לדרכון פורטוגלי

החמרה דרכון פורטוגלי

  אזרחות פורטוגלית = אזרחות אירופאית, צרו עמנו קשר בטלפון: 0506953329 עקב פניות רבות שקיבלנו עקב הכתבה הנ”ל לעניין החמרה ליהודים בדרך לדרכון פורטוגלי: לאחרונה

קראו עוד »