תפריט

העיר קישינב היא בירתה של הרפובליקה של מולדובה ובנוסף היא העיר הגדולה והחשובה ביותר במדינה. בעברה העיר שמשה בתוך אחת מהערים ברפובליקה של סרביה, אך עם השנים סופחה העיר לאימפריה הרוסית ולברית המועצות. בעיר קישינב מתגוררים נכון להיום כ-650 אלף תושבים כאשר מרבית התושבים הינם מולדבים אך לא מעט מהם מזדהים בתור רוסים.

ההיסטוריה של קישינב

העיר קישינב נוסדה בשנת 1436 בתור מנזר המשויך לנסיכות של מולדובה. אך בתחילת המאה ה-16 האימפריה העות'מאנית השתלטה על העיר והפכה אותה להיות חלק השייך לאימפריה. אך קישינב תחת השלטון העות'מאני התקשתה מאוד להתפתח, ובתחילת המאה ה-19 היא הייתה עיירה קטנה עם 7000 תושבים בלבד.

המלחמה העות'מאנית-רוסית שהתרחשה בין השנים 1806 לבין 1812 הייתה משמעותית מאוד עבור העיר קישינב. האימפריה הרוסית הצליחה לכבוש את החלק המזרחי של מולדובה, ובעקבות כך קישינב הפכה להיות עיר הבירה של מחוז במדינת סרביה. בעקבות המהלך הזה כמות התושבים בעיר זינקה באורח פלא, כאשר בתחילת המאה ה-20 היו בעיר עצמה לא פחות מ-125 אלף תושבים.

מהפכת אוקטובר שהתרחשה בשנת 1917 סרביה הודיעה על מדינה אוטונומית בשם הרפובליקה הדמוקרטית המולדובנית. אך בעקבות פלישת הצבא הרומני, נכבשה פעם נוספת קישינב. הממלכה הרומנית השקיעה המון בפיתוח וקידום העיר והפיכתה לעיר מתקדמת עם משאבים רבים. עד לשנת 1940 עברה העיר מהפכה של ממש עם תשתיות מתקדמות ולא מעט מבנים חדישים אשר שירתו את כל תושבי העיר.

ברית המועצות דרשה מרומניה לעזוב את העיר קישינב ואת כל שטחי בסרביה וצפון בוקובינה. הרומנים נאלצו לציית באופן מידיי לדרישה מכיוון שהם אינם יכלו להתמודד צבאית עם כוחה של ברית המועצות שהייתה המעצמה החזקה והדומיננטית ביותר באזור.

רעידת אדמה משמעותית פקדה את העיר קישינב בשנת 1940. העיר ניזוקה בצורה קשה במיוחד, כאשר לא פחות מ-2800 מבנים ניזוקו ו-78 בני אדם נהרגו כתוצאה מאותה רעידת אדמה. ורק שנה לאחר רעידת האדמה כאשר עוד נעשו מאמצים לתקן את התשתיות ההרוסות, נהרסה העיר פעם נוספת כתוצאה מהתקפות של גרמניה הנאצית בתמיכתה של רומניה. בסופו של דבר לאחר התקפות מרובות הצילה גרמניה הנאצית לכבוש את העיר מידיהם של הרוסים.

לקראת סיומה של מלחמת העולם השנייה, שוב עברה העיר לידיים חדשות ישנות. הפעם היה זה הצבא האדום שהיה משויך אל ברית המועצות זה שכבש את העיר ומשחרר אותה מידיה של גרמניה הנאצית שכבר הייתה בשלבי נסיגה. כתוצאה מרעידת האדמה ומההפצצות של הגרמנים נהרסו לחלוטין כ-70% מהבניינים שהיו מצויים בעיר. לאחר המלחמה סופחה העיר רשמית פעם נוספת לברית המועצות אשר שלטה בה והכינה תוכנית שיקום על מנת להחזיר את העיר בחזרה אל תהילתה.

אחד מהצעדים הראשונים שאותם עשתה ברית המועצות היה להכריז פעם נוספת על הרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית המולדובנית כאשר עיר הבירה של הרפובליקה תהיה שוב קישינב. במהלך שנות ה-50 בעקבות תוכניות השיקום של העיר ההרוסה, החלו להגיע כמות גדולה של אזרחים מרוסיה ומכפרים במולדובה לעיר הגדולה. האוכלוסייה של העיר גדלה בקצב מסחרר, קצב גדול יותר מאשר היה נדמה בתחילת הדרך.

בשנת 1971 החליט הפרלמנט של ברית המועצות להשקיע בפיתוחה של קישינב לא פחות ממיליארד רובלים. מדובר בתקציב חסר תקדים אשר מעולם לא הושקע באף עיר שאינה הייתה שייכת באופן רשמי לברית המועצות. מולדובה קיבלה את עצמאותה בשנת 1991 כאשר פורקה ברית המועצות. לאחר הכרזת העצמאות הוחלט שקישינב תשמש בתור עיר הבירה של המדינה החדשה.

הקהילה היהודית בקישינב

הקהילה היהודית בקישינב אומנם התפתחה בשלב מאוחר יותר בהשוואה אל שאר הקהילות היהודיות באירופה כולה, אך היא הייתה ללא ספק לאורך שנים אחת מהקהילות היהודיות החשובות ביותר באירופה. תחילת ההתיישבות היהודית בקישינב הגיעו עם תחילתם של מקרי אנטישמיות כלפי היהודית בתוך גבולותיה של האימפריה הרוסית. היהודים ראו בעיר קישינב אפשרות נוחה לברוח מכל מקרי האנטישמיות, ובאותה נשימה גם לזכות באורח חיים טוב יותר בעיר מתפתחת וחדשה יחסית. בתחילת המאה ה-20 כמעט מחצית מהתושבים של העיר היו יהודים, כך שהיא ללא ספק הייתה אחד מהמקומות המשמעותיים ביותר עבור הקהילה היהודית באותם השנים.

פרעות קישינב היו ללא ספק נקודת המפנה בהיסטוריה של יהודי קישינב. מקרי אנטישמיות רבים החלו להתגלות בעיר כלפי היהודים דבר שערער את הקהילה היהודית בעיר וגרם לה לשקול את דרכה בשנית. למרות מקרי הפרעות, בשנת 1913 הוקם לראשונה בית כנסת בתוך קישינב דבר שגרם ליהודים רבים להרגיש כי הם אכן נמצאים בדרך הנכונה.

עם כיבוש העיר על ידי גרמניה הנאצית בשנת 1941 החל רצח המוני כלפי האוכלוסייה היהודית בעיר. יהודים רבים ניסו לברוח למדינות אחרות שבהן הגרמנים לא שלטו, אך מעט מאוד הצליחו לעשות זאת. השיטה הנפוצה ביותר להריגתם של יהודי קישינב הייתה באמצעות בורות ירי. על פי הערכות לא פחות מ-10 אלף יהודים נהרגו במהלך הכיבוש הנאצי, מספר חסר תקדים וגדול באופן משמעותי משאר הערים באירופה.

כיום ישנה קהילה יהודית ענפה בעיר קישינב, לא מעט מהיהודים שמשפחתם נספה בשואה חזרו בעיר על מנת לשקם את חייהם ולנסות לחזור למסלול חיים נורמטיבי. בעיר עצמה ניתן למצוא כיום בית חב"ד שאותו מנהל הרב זלמן אבלסקי שגם משמש בתור הרב הראשי של מולדובה. בנוסף בעיר עצמה קיימים מוסדות ומבנים רבים המשויכים לקהילה היהודית, דבר שבהחלט ניתן להרגיש בצורה ניכרת בעת השוטטות בעיר. אם לא די בכך, ניתן למצוא בעיר קישינב שתי בתי כנסת יהודיים אשר משרתים את הקהילה היהודית לאורך השנים האחרונות.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

שערי תקווה הקהילה היהודית ליסבון

הקהילה יהודית ליסבון

ליסבון ליסבון הינה אחת מהערים הדומיננטיות והמשפיעות ביותר בעבר ובהווה של פורטוגל. מדובר בעיר הבירה של פורטוגל אשר מתגוררים בה יותר מחצי מיליון תושבים. כיאה

קראו עוד »

ככה "תחרשו" את אירופה!

ככה "תחרשו" את אירופה! הו אירופה! יבשת מדהימה שכעת נמצאת בשיאה. אירופה מציעות מגוון מדינות ים תיכון תוססות, היא מכילה מדינות מערביות וצפוניות קרירות ונהדרות,

קראו עוד »