תפריט

העיר דבלין היא עיר הבירה של אירלנד, ומהסיבה הזאת היא גם העיר הגדולה והדומיננטיות ביותר במדינה. העיר עצמה נמצאת בצידה המזרחי של המדינה בסמוך לנהר הליפי שנמצא גם הוא במחזור דבלין. נכון להיום דבלין מונה לא פחות מ-550 אלף תושבים, כאשר אם מוסיפים את התושבים שגרים בערים נוספות הנמצאות גם הן בתוך מחוז דבלין ישנם כ-1.3 מיליון תושבים.

ההיסטוריה של העיר דבלין

התיעוד הראשון של התיישבות בעיר דבלין התרחש בשנת 140 לספירה בספריו של תלמי הידוע. באותה התקופה העיר דבלין נקראה אבלנה. את שמה הנוכחי קיבלה העיר על ידי הוויקינגים שכונתה "אן דב-לין" הפירוש מגיע מהשפה הגאלית ומשמעותו הבריכה השחורה. בין השנים 839 ל-1171 הייתה העיר תחת שליטתם של הוויקינגים. העיר דבלין הפכה להיות עיר הבירה של הממלכה דבלין ממלכתם של הוויקינגים באותם השנים. 

הנורמים היו אלה שהצליחו לכבוש את דבלין ולקחת את השליטה עליה מידיהם של הוויקינגים. הכיבוש של דבלין על ידי הנורמים התרחש במאה ה-12, כאשר מיד לאחר כיבוש העיר הוכרז עליה כעיר הבירה של אירלנד במקומה של גבעת טארה. בעקבות ההכרזה על דבלין בתור בירתה החדשה של אירלנד, החליטו להעביר את כל מוסדות השלטון ואת כל כוחה של המדינה לעיר הבירה.

המאה ה-17 והמאה ה-18 היו חשובות מאוד בהיסטוריה של העיר כאשר במהלך המאות הללו התפתחה העיר בקצב חסר תקדים. באותם שנים כונתה העיר בתור ממלכת דבלין, דבר שממחיש בצורה הטובה ביותר עד כמה חשובה הייתה העיר באותם השנים. העיר הפכה להיות העיר החשובה ביותר במדינה, ולא פחות חשוב אחת מהערים החשובות ביותר המשתייכות אל האימפריה האנגלית שהייתה באותם השנים בשיא פריחתה. אירלנד הייתה באותם השנים תחת שליטת האנגלים, אך העיר דבלין שימשה בתור בירת אירלנד עצמה. ההכרזה הרשמית על דבלין בתור בירתה של מדינת אירלנד התרחש בשנת 1921.

מרידת חג הפסחא הייתה גם היא אירוע מטלטל בהיסטוריה של העיר דבלין. המרידות התרחשו בשנת 1916 על ידי אזרחים אירלנדים כנגד השלטון הבריטי. המרידות הסתיימו ללא הצלחה, דבר שגרם לעיר להיות במצב של חוסר ביטחון וחוסר ידיעה לקראת מה שצופה העתיד. אם נוסיף למצב גם את מלחמת העצמאות האירית ומלחמת האזרחים האירית ניתן היה לראות כי העיר נהרסה כמעט לחלוטין כתוצאה מהמלחמות הרבות שפקדו אותה בתוך זמן קצר.

כתוצאה מהמלחמות הללו קיבלה אירלנד את עצמאותה, כאשר הקימה את מדינת אירלנד העצמאית. המדינה הצעירה בנתה מחדש את עיר הבירה ואת כל הבניינים שנהרסו כתוצאה מהמלחמות הרבות. בניין הפרלמנט גם הוא הוקם בעיר דבלין. למרות הניסיונות של הממשלה הצעירה להשקיע משאבים בקידום העיר, כל התוכניות נשארו תקועות דבר שגרם לדבלין להיות עיר שמפגרת באופן ניכר אחריה שכנותיה באירופה. רק לאחר מלחמת העולם השנייה החלו לשפר באופן ניכר את התשתיות ואת מצבה של דבלין דבר שגרם לצמיחה הן מבחינת כמות התושבים שהגיעו לעיר מהכפרים הקטנים והן מבחינת כמות התיירים שפוקדים את העיר מידיי שנה בזכות התשתיות המתקדמות שלה.

הקהילה היהודית בדבלין

הקהילה היהודית באירלנד כולה מעולם לא הייתה קהילה גדולה במיוחד, כאשר ביחס אל שאר המדינות באירופה מדובר בקהילה היהודית הקטנה והזניחה ביותר שהייתה קיימת מאז ומעולם. אם לא די בכך, מדובר בהיסטוריה קצרה במיוחד שאת ראשיתה היה ניתן לראות רק בסוף המאה ה-19. הקהילה היהודית בדבלין מעולם לא ספגה או קיבלה מצד המקומיים מקרי אנטישמיות או פוגרומים בדומה לשאר הקהילות היהודיות ברחבי העולם. אך מצד שני הקהילה המקומית ביחד עם הממשלה מעולם לא קידמו בברכה את הקהילה היהודית ולא בנו מוסדות או בניינים שהיו אמורים לשמש את הקהילה היהודית על מנת להמשיך להתפלל ולשמור על הזיקה היהודית.

היהודים בתקופת השואה באירלנד יכלו ליהנות מהגישה הניטרלית של ממשלת אירלנד. החוקה האירית קבעה החל משנת 1937 על חופש פולחן לכל אזרחיה דבר שהקל מעט על היהודים להמשיך במסורת היהודים. האירוע המשמעותי ביותר שאירע כלפי יהודי דבלין במהלך מלחמת העולם השנייה היה כאשר מפציצים גרמנים הפציצו חלקים רבים מהעיר. כאשר את מרבית ההפצצות ספגה העיר במקום שבו התיישבו מרבית היהודים. לא מעט יהודים קיפחו את חייהם במסגרת אותה הפצצה, ואפילו בית כנסת שהיה במקום נהרס כמעט לחלוטין. הגרמנים הבינו כי הם חצו קו אדום, ופחדו לאבד את האהדה מצדה של הממשלה האירלנדית. לכן הם מהר מאוד פרסמו מכתב התנצלות אשר בתוכו הם ציינו כי טעות ניווט היא זאת שגרמה להם להפציץ את דבלין. כמובן שלאחר מכן התברר כי הטענות הללו היו טענות שקריות לחלוטין, והמטרה מן הסתם הייתה לפגוע בקהילה היהודית של דבלין עד כמה שניתן.

בדבלין ניתן לראות כיום מוזיאון יהודי למרות שהאוכלוסייה היהודית בעיר איננה גדולה במיוחד. לא מעט מיהודי דבלין עזבו את עיר הבירה מיד לאחר מלחמת העולם השנייה ועם הקמת מדינת ישראל שהייתה מקום המפלט עבור יהודים רבים מכל רחבי העולם.

השיא מבחינת כמות היהודים באירלנד כולה הגיע אי שם בשנות הארבעים. באותם השנים מנתה אירלנד כולה לא פחות מ-5 אלף יהודים. אומנם ביחס למדינות אחרות באירופה מדובר בנתון זניח, אך ביחס לקהילת יהודי אירלנד מדובר במספר משמעותי במיוחד. נכון להיום באירלנד כולה חיים פחות מ3000 יהודים, והם מהווים אחוז זניח ביחד לכמות התושבים במדינה. בעקבות כך גם היום אותם יהודים מתקשים מאוד לשמור על הזיקה ליהדות מכיוון שהממשלה איננה עושה מאמצים על מנת שאותם יהודים ישמרו על הזהות היהודית שלהם. אם תחליטו להגיע לדבלין תתקשו מאוד למצוא בה קהילה יהודית ענפה ומשמעותית.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

כלכלת פורטוגל

כלכלת פורטוגל

כלכלת פורטוגל ההיסטורית   כלכלת פורטוגל של התקופה המודרנית היא דוגמא למפלה מפוארת אבל גם לצעדים אמיצים ונכונים שהובילו, ועדיין מובילים, לשיקום מוצלח. הרבה מים

קראו עוד »

דרכון אירופאי לקטינים

דרכון אירופאי לקטינים ניתן לבקש אזרחות אירופאית לקטינים ברוב המקרים אזרחות אירופאית בעבור קטין ניתנת בירושה על ידי ההורה בירושה. למעשה מדובר באזרחות אירופאית ולא

קראו עוד »
אסור לפספס בפורטוגל

אסור לפספס בפורטוגל

אסור לפספס בפורטוגל הדרכון הפורטוגלי שלכם מוכן? יאלה בואו לגלות את המדינה המופלאה הזו תרבות ליסבון והאזור בביקורכם בפורטוגל לא תרצו לפספס את מנזר ז'רונימוס

קראו עוד »
אירוויזיון 2018 ליסבון

אירוויזיון 2018 ליסבון

ליסבון על המפה, תחרות האירוויזיון השנה תהיה בלסיבון , 2018 אנחנו מוכנים! האירוויזיון השנה מגיע להפקה מספר 63. האירווויזיון מאורגן מדיי שנה כל פעם במידה

קראו עוד »