תפריט

העיר קייב משמשת בתור עיר הבירה של אוקראינה והעיר הגדולה ביותר במדינה נכון להיום. בעיר עצמה מתגוררים קרוב ל-3 מיליון תושבים, ואם נוסיף לעיר את המטרופולין שלה נגיד לכמעט 3.5 מיליון תושבים סך הכול. נהר דנייפר נמצא בסמוך לעיר קייב, והעיר בעצם שוכנת על גדותיו כך שהוא מספק לתיירים בעיר אטרקציה תיירותית נחמדה במיוחד.

 

על פי ההיסטוריה העיר קייב הוקמה בין המאה ה-5 למאה ה-6 על ידי שלושה אחים קִיי, שצ'ק וחוריב. העיר על נקראת על שמו של האח הבכור קיי. על מנת שהאגדה לא תשכח במרכז העיר קייב על גדותיו של נהר הדנייפר ניתן לראות פסל עם ארבעה רפסודות. אך ישנה טענה אחרת שסבורה כי העיר הוקמה בכלל על ידי הממלכה הכוזרית, כאשר המטרה המרכזית של העיר הייתה להגן על דרכי הסחר לממלכה עצמה.

החל מהמאה ה-9 הפכה להיות העיר קייב לעיר הבירה של נסיכות קייב. אך הנסיכות הצליחה לשמור על העיר עד להסכם חלוקת האדמות שבמסגרתו היו אלה המונגולים אשר קיבלו את השליטה על העיר בשנת 1240. בשנת 1362 היו אלה הליטאים אשר כבשו את העיר מידיהם של המונגולים. אך במסגרת ההסכמים של איחוד לובלין, הועברה העיר באופן רשמי להיות תחת חסותה של הממלכה הפולנית. בשנת 1667, בעקבות מרד הקוזאקים שהונהג על ידי בוגדן חמלניצקי, הועברו העיר להיות תחת שליטתה של הקיסרות הרוסית.

העיר הייתה מצויה תחת השליטה של הקיסרות הרוסית עד לשנת 1917. העיר ידעה צמיחה מסוימת במהלך השנים הללו, כאשר הקיסרות הרוסית דאגה להעביר משאבים לעיר על מנת להמשיך את צמיחתה והפיכתה לעיר מרכזית באזור. השלטון הרוסי הגיע לסיומו עם תחילתה של מלחמת העולם הראשונה. הפולנים שנעזרו בצבא הגרמני כבשו מחדש את העיר קייב והפכו אותה להיות עיר הבירה של הרפובליקה העממית של אוקראינה. השלטון האוקראיני החזיק רק שלוש שנים, ובשנת 1920 עם סיומה של מלחמת העולם הראשונה הייתה זאת ברית המועצות שחזרה לשלוט בעיר בדיוק כמו שהיה טרם מלחמת העולם הראשונה.

באותה העת בירת אוקראינה עברה להיות בעיר חרקוב, אך בשנת 1937 הוכרזה פעם נוספת קייב בתור עיר הבירה של פולין. העיר הייתה תחת שליטתה של גרמניה הנאצית במשך תקופה קצרה מאוד. תחילה נפלה העיר לידיהם של הגרמנים בעיצומה של מלחמת העולם השנייה בשנת 1941 אחר קרב קייב. אך לקראת סוף שנת 1943 חזרה העיר להיות תחת שליטתם של הפולנים כאשר אלו כבשו אותה מידיהם של הגרמנים בעת נסיגת מברית המועצות. בעקבות העמידה האיתנה של תושביה העיר ותושייתם לגרש את הגרמנים מהעיר, הוכרזה העיר קייב בתור עיר גבורה תחת ברית המועצות.

טרגדיית קורניבקה היא כתם שחור בהיסטוריה של העיר קייב. האירוע קרה בשנת 1961, כאשר מפולת בוץ פקדה את העיר ועל פי הערכות גרמה למותם של 1500 מתושבי העיר קייב. מדובר באחת מהטרגדיות הקשות ביותר בהיסטוריה של העיר, ואחת מהטרגדיות הקשות ביותר באירופה באותם השנים לאחר מלחמת העולם השנייה. אסון צ'רנוביל אומנם התרחש כ-100 ק"מ מהעיר קייב, אך הוא הצליח לפגוע גם באיכות החיים בעיר הבירה של אוקראינה.

בשנת 1991 עם פירוקה של ברית המועצות קיבלה אוקראינה באופן רשמי את עצמאותה. בעקבות כך הכריזה המדינה העצמאית על העיר קייב בתור עיר הבירה של המדינה. במהלך המאה ה-21 היו מספר ניסיונות הפיכה ומחמאות חברתיות ברחובות העיר קייב, אך אף אחת מהן לא צברה כמות גדולה במיוחד של תמיכה ומרביתן דוכא מבלי להשתמש בכוח או באלימות כלפי המפגנים.

ניתן לראות עדויות על הימצאות הקהילה היהודית בקייב כבר מהמאה ה-10 לספירה. לא מעט נטען כי באותה תקופה העיר קייב הייתה העיר המרכזית באירופה שבה הייתה הקהילה היהודית הגדולה ביותר. במהלך ההיסטוריה ידעה הקהילה היהודית בעיר לא מעט תהפוכות עם גירושים ומקרי אנטישמיות רבים אשר פגמו באורח החיים שלהם. רק בשנת 1793 קיבלו היהודים זכויות מלאות בתור אזרחים בעיר, כאשר במאות שקדמו לכך הם לא הורשו להתיישב בעיר ומרבית מחברי הקהילה גורשו מהעיר לערים אחרות באירופה.

במהלך מלחמת העולם השנייה הקהילה היהודית בעיר הייתה כאמור מהקהילות היהודיות הגדולות ביותר באירופה. בטרם הצליחו הגרמנים לכבוש את העיר כ-150 אלף יהודים הצליחו לברוח מהעיר ומידיהם של הגרמנים הנאצים. ב-28 בספטמבר 1941 פורסם ברחבי העיר הודעת גירוש ליהודים, דבר שגרם להתייצבות גדולה של יהודים אשר האמינו כי מדובר בהודעה רשמית מצד הממלכה הפולנית. אך הייתה זאת הודעה שקרית שמטרתה הייתה לרכז את כל יהודי העיר על מנת לטבוח בהם. כתוצאה מאותו טבח נהרגו 33,771 יהודים. במהלך אותה השנה נהרגו בנוסף עוד 15 אלף יהודים, כך שבכל תקופת מלחמת העולם השנייה נהרגו בעיר קרוב ל-50 אלף יהודים.

לאחר מלחמת העולם השנייה היה קיים בעיר קייב בית כנסת אחד בלבד. ולא מעט יהודים שהיו מחזיקים בתפקידים משמעותיים בפולין מצאו את עצמם מפוטרים מהעבודה שלהם. כיום הקהילה היהודית בעיר קייב היא קהילה יהודית גדולה ומשמעותית. תחת חזקתה של הקהילה היהודית פועלים שלושה בתי ספר בתוך תחומי העיר. בתוך העיר ישנו גם בית חב"ד כאשר המטרה המרכזית שלו כמו כל בית חב"ד בעולם כולו זה לארח יהודים המגיעים לעיר במסגרת העבודה או במסגרת חופשה. אחד מבתי הספר בעיר פועל על ידי בית חב"ד. כיום שוטטות קצרה בעיר תגרום לכם לפגוש לא מעט מוסדות ומקומות שבהם פעלה בעבר הקהילה היהודית בעיר, אך כעת הם עומדים שוממים לחלוטין.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

Em geral, quando se fala ou pensa sobre a globalização, tem-se a percepção de que é tema novo, específico dos tempos atuais, com base nos

קראו עוד »