תפריט

אוסלו הינה עיר הבירה של נורבגיה ובעקבות כך היא גם העיר עם כמות התושבים הגדולה ביותר במדינה. נכון להיום באוסלו ישנם לא פחות מ-625 אלף תושבים ובמטרופולין של העיר מתגוררים בסך הכול 1.5 מיליון תושבים. העיר אוסלו ממוקמת בחלקה הדרומי של נורבגיה, ומרבית משטח העיר מכוסה באגמים וביערות.

ההיסטוריה של אוסלו

בשנת 1048 נוסדה באופן רשמי העיר אוסלו, והעיר התחילה לשמש בתור עיר הבירה של ממלכת נורבגיה החל מתקופת מלכותו של מלך נורבגיה הוקון החמישי. הוקון החל למלוך על ממלכת נורבגיה משנת 1299 ועד לשנת 1319. הוא בחר את העיר שתשמש בתור עיר הבירה של הממלכה, ולא פחות חשוב מכך הוא המלך הראשון אשר גר בעיר אוסלו באופן קבוע. מבצר אקרשהוס שאותו ניתן לראות את עצם היום הזה בעיר, הוא אחד מהמבצרים אותם בנה המלך הוקון על מנת להגן על הממלכה שלנו מפני פלישות או אורחים לא רצויים.

בתחילת המאה ה-15 הייתה העיר אוסלו ומדינת נורבגיה מהאזורים החלשים ביותר שהיו נמצאים תחת הממלכה המשותפת של דנמרק ונורבגיה. בעקבות כך הפכה להיות העיר אוסלו חלק שולי במדינה, והעיר שעד לא מזמן הייתה עיר חשובה נהפכה להיות מרכז מנהלי מחוזי. המלכים העדיפו להעתיק את מקום מגוריהם דווקא אל העיר קופנהגן שהייתה מבחינתם מקום טוב ויוקרתי הרבה יותר. המגפה השחורה הייתה גם היא קשה מאוד בנורבגיה, והעיר אוסלו קיבלה את המכה הקשה ביותר מבין כל הערים או האזורים שהיו שייכים באותה תקופה לממלכת נורבגיה.

העיר אוסלו נפגעה לא פעם ממספר שרפות, דבר שגרם לעיר להיהרס כמעט לחלוטין. בעקבות כך בשנת 1624 החליט מלך דנמרק ונורבגיה המלך כריסטיאן הרביעי לבנות את העיר מחדש במיקום אחר בסמוך למבצר אקרשהוס. שמה החדש של העיר היה כריסטיאניה, והעיר הפכה להיות בשנית עיר הבירה של נורבגיה לאחר שהאיחוד בין נורבגיה ובין דנמרק עלה על שרטון.

עד לאמצע המאה ה-19 הייתה העיר עיר קטנה יחסית ועם כמות מצומצם של אוכלוסייה. העיר התקשה באותה תקופה לחצות את רף 100 אלף התושבים, והיא לא הייתה דומיננטית כפי שהיא הייתה צריכה להיות. על מנת שיוכלו להפוך את העיר להיות עיר דומיננטית כיאה לעיר בירה של מדינה גדולה, החליטה ממלכת נורבגיה להשקיע בפיתוח התשתיות של העיר. הנמל של העיר הפך להיות אחת מנקודות הסחר והמעבר הטובות ביותר  באירופה, החלו לבנות בעיר מסילת רכבת שתחבר אותה אל שאר ערי אירופה. למעט כך, כל התשתיות בעיר שופצו וחודשו כך שהעיר הפכה להיות עיר אירופאית קלאסית.

במהלך המאה ה-19 שהייתה אולי החשובה ביותר בהיסטוריה של העיר אוסלו נבנו לא מעט מבנים חשובים שמשמשים את העיר עד עצם היום הזה. בשנת 1850 הפכה להיות העיר כריסטיאניה העיר הגדולה ביותר בנורבגיה כאשר נהרו אליה מאות אלפי תושבים ממקומות רבים בנורבגיה עצמה ומאירופה כולה. בשנת 1925 הוחלט באופן רשמי להחזיר לעיר את שמה המקורי אוסלו, השם שאותו אנו מכירים עד היום.

 

 

הקהילה היהודית בכריסטיאניה-אוסלו

הקהילה היהודית באוסלו איננה קהילה יהודית עם היסטוריה עשירה במיוחד, אומנם במהלך ההיסטוריה היו סימנים על הימצאותם של יהודים בעיר אך מדובר במספרים קטנים ולא משמעותיים במיוחד. את ההוכחות המשמעותיות ביותר להימצאותם של יהודים בעיר ניתן לראות החל מסוף המאה ה-19.

בשנת 1892 היו מתגוררים בעיר אוסלו שאז עוד הייתה נקראת כריסטיאניה בסך הכול 136 יהודים מתוך 214 יהודים שהיו נמצאים בנורבגיה כולה. באותם השנים הוחלט להקים באופן רשמי את הקהילה היהודית של כריסטיאניה כאשר המטרה הייתה להחזיר את הקהילה לשורשים היהודים. בין שלל המטרות היו מטרות ראליות כגון הקמת בית כנסת, חזרה למסורת ולמנהגים היהודיים ושמירה על החינוך הדתי ומניעת התבוללות.

הרב דר' מאיר אשכנזי. שהגיע לעיר ממדינת לטביה, הפך להיות הרב הראשי הראשון של נורבגיה ושל הקהילה היהודית בעיר כריסטיאניה. באותה תקופה בית הכנסת בעיר היה צנוע במיוחד ועבר ממקום למקום על מנת שלא למשוך יותר מידיי תשומת לב. בשנת 1920 הוכרז באופן רשמי על פתיחתו של משכן חדש שישמש בתור בית הכנסת של יהודי אוסלו. בתקופת השואה בית הכנסת איננו ניזוק, והוא נשאר עוד על טילו בדיוק כפי שהיה עוד בטרם מלחמת העולם השנייה.

בין שנת 1915 ולשנת 1940 התפתחו חיה של הקהילה היהודית באוסלו בצורה חסרת תקדים. יהודים רבים נהרו אל העיר מכל קצוות אירופה, דבר שגרם לצמיחה גדולה בכמות היהודים בעיר. אם לא די בכך, הוקמו הצגות ופעילויות פנאי שנועדו בראש ובראשונה על מנת לחזק את הזיקה ואת המסורת היהודית. באותם שנים קיבלה הקהילה היהודית ממשלת נורבגיה את כל הכלים על מנת לחזק את הקשר ואת הזיקה למסורת היהודית. אילולא התמיכה של הממשלה המקומית היה קשה מאוד ליהודים להפוך את אוסלו להיות אחת מהערים החשובות ביותר ליהודים באותה תקופה.

אנטישמיות אומנם הייתה גם באוסלו אך בתדירות נמוכה יותר מאשר בשאר ערי אירופה שבאותם השנים התאכזרו במיוחד ליהודים. מלחמת העולם השנייה הייתה לא פשוטה עבור יהודי אוסלו, אך חלק גדול מהם הצליח לברוח למדינות אחרות על מנת להציל את חייהם ולחזור בעתיד לעיר בכדי להמשיך את חייהם מהמקום שבו הם הופסקו.

כיום הקהילה היהודית בעיר אוסלו היא קהילה יהודית מפותחת במיוחד. מידיי שבת בבית הכנסת של אוסלו מתפללים בין 100-200 יהודים מקומיים וגם תיירים אשר מגיעים להרגיש קצת יותר בבית. ללא ספק מדובר באחת מהקהילות היהודיות החזקות ביותר באירופה נכון להיום, ואת זה תוכלו להרגיש מיד עם ההגעה שלכם לאוסלו עצמה.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

אזרחות פורטוגלית חובות

אזרחות פורטוגלית חובות

אזרחות פורטוגלית חובות, אנו מדברים ברוב הכתבות לגבי כל הזכויות של אזרחות פורטוגלית אבל מה עם החובות? אז מהן החובות האפשריות למחזיקי אזרחויות באשר הם?

קראו עוד »

Talmud O Talmud foi difundido durante o período dos Amoraim, por Sábios de Israel no período posterior à Mishná , onde começou a ser escrito

קראו עוד »