תפריט

העיר פריז היא עיר הבירה של צרפת ובירת חבל איל דה פרנס.

מדובר בעיר הגדולה ביותר בצרפת, ואחת מהערים החזקות ביותר באירופה במישורים והיבטים רבים בעבר ובהווה.

כבר מאז המאה העשירית הפכה להיות פריז אחת מהערים הדומיננטיות באירופה, כיום היא המרכז הפיננסי השני בחשיבותו אחרי לונדון.

בעקבות היותו אחת מהערים החזקות והדומיננטיות ביותר באירופה מגיעים אל פריז שלושים ושניים מיליון תיירים לערך מידיי שנה.

לפני שאתם טסים לעיר האורות על תשכחו להשוות ביטוחי נסיעות לחול, במיוחד במקרה ואין לכם אזרחות צרפתית.

בשל היותה של פריז אחת מהערים הגדולות והמשמעותיות ביותר באירופה, היא משמשת בתור עורק תחבורה ראשי בין כל הערים הגדולות האחרות. 

בזכות קווי התחבורה המתקדמים בעיר שכוללים בתוכם שדות תעופה, קו רכבות מתקדם וכבישים מהירים הפכה  להיות פריז עורק תחבורה ראשי באירופה.

פריז היא העיר הגדולה ביותר בעולם שבה התושבים דוברים צרפתית.

כיום בעיר פריז עצמה ישנם כמעט 2.5 מיליון תושבים, ובמטרופולין של פריז חיים לא פחות מ-12 מיליון תושבים מדובר באזור המטרופוליני ה-20 מבחינת גודלו מבין אזורי המטרופולין בעולם כולו. 

בזכות כמות התושבים הגדולה פריז היא אחת מבין שלושת הערים עם צפיפות האוכלוסין הגדולה ביותר, לצדה עומדות מוסקבה ולונדון ערי הבירה של רוסיה ובריטניה בהתאמה. 

על מנת שיהיה ניתן להמחיש את חשיבותו של פריז בהיסטוריה של אירופה, בעיר עצמה שוכנים המטעות של הארגונים אונסק"ו ו-OECD.

ההיסטוריה של פריז

ההיסטוריה של פריז הינה היסטוריה עשירה במיוחד, כאשר את הסממנים הראשונים להתיישבות באזור של פריז אותו אנו מכירים כיום ניתן לראות כבר בין השנים 4,000 ל-3,800 לפני הספירה הנוצרית. מדובר בעם קדום אשר נקרא השסאן, אותו עם התיישב באזור של הרובע ה-12 של העיר כפי שאנו מכירים אותה כיום.

כלוביס הראשון שהיה מלך הפרנקים בחר בפריז בתור אחת מהערים שאליהן היה נודד עם כל בני המלוכה האחרים. במאה השישית, כנסיית סן-ז'רווה הפכה להיות מקום הפולחן הראשון שהוקם בגדה הימנית, בעקבות בניית הכנסייה החלה פריז להתפתח ולגדול גם מעבר לגדה הימנית.

באותם שנים זכתה פריז ללא מעט שינויים, כאשר לא מעט מלכים ושליטים קיבלו לידיהם את השלטון בעיר החשובה. 

לא מעט מלכים ובני אצולה הבינו את חשיבותה של העיר, ואת האפשרות כי תהפוך בעתיד הקרוב להיות אחת מהערים המשמעותיות ביותר באירופה כולה. 

בעקבות כך היו לא מעט מלחמות בפריז שגרמו לתחלופה מרובה של שליטים ושל שלטונות שקיבלו לידיהם את העיר המיוחדת.

 

המהפכה הצרפתית בפריז

אחת מהתקופות המשמעותיות ביותר בצרפת בכלל ובפריז בפרט הייתה המהפכה הצרפתית.

בליל 9 באוגוסט 1792, השתלטה הקומונה הצרפתית על מוסדות ממשלה מרכזיים בניהם בניין העירייה.

למחרת כיתרו לא מעט מתושבי פריז את ארמון טווילרי, המלך לואי השישה עשר ובני משפחתו שהיו כלואים בתור הארמון ביטלו את המלוכה והכריזו על שלטון חדש במדינה ובעיר.

באותם שנים בעקבות המהפכה הצרפתית חוותה פריז לא מעט טלטלות כאשר כל מי ששלט בעיר ובמדינה עצמה לא הצליח לשמור על יציבותה של העיר.

נקודת האור הראשונה הגיעה בשנת 1806 כאשר העיר החלה לייצב את מעמדה לאחר המהפכה הצרפתית.

הצמיחה בפריז הגיעה בעיקר בזכות הגירת תושבים ואזרחים מאזורי הפרובינציה.

למרות ההגירה הגדולה שיעורי הילודה בפריז נותרו נמוכים מאוד בהשוואה אל שאר המדינות הגדולות באירופה.

נפוליאון בונפרטה

נפוליאון בונפרטה, עלה לשלטון בשנת 1799, בעקבות עלייתו לשלטון הוא קבע כי פריז תהיה ברית הקיסרות שלו. דבר שהפך אותה להיות אחת מהערים החזקות ביותר באירופה. הקיסרים שקדמו לנפוליאון לא עסקו בפיתוחה של העיר והפיכתה לאחת הערים החזקות באירופה למרות הפוטנציאל העצום שקיים בה. המהפכה התעשייתית שלאחריה הגיע גם הקיסרות השנייה וגם העידן היפה הובילו לצמיחה הגדולה והמשמעותית ביותר בהיסטוריה של פריז. מסילות רכבת שהוקמו בעיר אפשרו לעשרות אלפי מהגרים להגיע לעיר בתקווה למצוא מקומות עבודה ותעסוקה בעיר. תוכנית אוסמן להתחדשות פריז הביאו לשיפוצים רבים ברחובות העיר, במסגרת התוכנית הוחלפו של הרחובות הצרים והצפופים ברחובות רחבים ומפותחים אשר עזרו לעיר להתפתח.

במסגרת מלחמת העולם הראשונה הפכה להיות פריז אחד ממוקדי המלחמה העיקריים. בזכות עמידה איתנה של צבאות צרפת ביחד עם צבא בריטניה נמנעה פלישה גרמנית אל פריז עצמה. בעקבות ניצחון בעלות הברית, הפכה פריז להיות המוקד שבו התמקדו גם שיחות הפיוס וגם כל צעדי הניצחון של המדינות שהיו חברות בבעלות הברית. 

לאחר המלחמה הפכה להיות פריז מקום חשוב מאוד בהיסטוריה העולמית, ולא מעט אומנים ואנשים בעלי דעה הגיעו לעיר על מנת לשאוב ממנה לא מעט השראה ועניין.

מלחמת העולם השנייה הייתה שונה מעט ממלחמת העולם הראשונה כאשר ב-14 ביוני 1940 נפלו חלקים מפריז לידיה של האימפריה הנאצית. 

העיר הייתה תחת השליטה של גרמניה הנאצית עד לשחרורה במהלך אוגוסט 1944. 

למרות המלחמה הקשה, מרכזה של פריז נותר כמעט ללא כל שינוי או פגע למרות רצונו של היטלר להפך את פריז לעיר רפאים.

מיד לאחר מלחמת העולם השנייה החלה פריז להתפתח ולהפוך לאחת מהערים החשובות ביותר באירופה. 

רכבות מתקדמות החלו לפעול בעיר, דבר שגרם לה להיות עיר שאליה מגיעים מיליוני תיירים מידיי שנה. בזכות התחבורה המתקדמת בעיר, הצליחו לחבר בין הפרברים ובין השכונות המרכזיות של העיר. 

בשונה משאר המדינות באירופה, בפריז התחבורה מאוד נוחה ומתקדמת כך שתוכלו להגיע מקצה לקמה בתוך זמן קצר.

כיום ישנה רכבת ישירה בין לונדון ובין פריז, דבר שממחיש את החשיבות לכך ששתי הערים המשמעותיות ביותר באירופה מחוברות האחת לשנייה באמצעות רכבת מתקדמת אשר עוזרת לתיירים ואזרחים לעבור מעיר אחת לעיר אחרת. 

כיום מעמדה של פריז נותר ללא עוררין, והיא ללא ספק אחת משלושת הערים החזקו

 

 

 

 

 

 

 

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

Conservatória dos Registos Centrais

Conservatória dos Registos Centrais

הקונסרוטוריום בליסבון הוצאת אזרחות פורטוגלית מתחילה פה במשרד הזה. הקונסרוטוריום בליסבון הוא משרד הפנים הפורטוגלי של פורטוגל. המילה קונסרבטוריום מגיעה מעצם מי שאחראי על משרד

קראו עוד »
שערי תקווה הקהילה היהודית ליסבון

הקהילה יהודית ליסבון

ליסבון ליסבון הינה אחת מהערים הדומיננטיות והמשפיעות ביותר בעבר ובהווה של פורטוגל. מדובר בעיר הבירה של פורטוגל אשר מתגוררים בה יותר מחצי מיליון תושבים. כיאה

קראו עוד »