תפריט

פודגוריצה, פינות הבירות האירופאיות של איזי, לחיים ;)

העיר פודגוריצה

העיר פודגוריצה היא העיר המשמעותית והגדולה ביותר במונטנגרו, ובנוסף העיר משמשת בתור עיר הבירה של המדינה. מונטנגרו קיבלה את עצמאותה רק בשנת 2006, והחל משנה זאת פודגוריצה משמשת בתור עיר הבירה שלה. נכון להיום מתגוררים בעיר 205 אלף תושבים.

ההיסטוריה של העיר פודגוריצה

החל מתקופת האבן המאוחרת הייתה התיישבות מסוימת במקום שבו ניצבת כיום העיר פודגוריצה. עד היום קשה להגיד מי התיישב באזור זה, אך עדויות שנמצאו בעיר לאורך ההיסטוריה מעידות על התיישבות של בני אדם בתקופה הזאת. אך קשה מאוד למצוא עדויות המוכיחות זאת, ורק מדובר בהשערות בזכות ממצאים שנמצאו באזור ומעידים על כך.

הנסיך הסרבי סטפן נמניה נולד בעיר פודגוריצה, כאשר העיר הייתה שייכת לאימפריה הסרבית. השם פודגוריצה ניתן לעיר רק בשנת 1136, וכך היא נהפכה להיות באופן רשמי אחת מהערים המשתייכות לשלטון המשותף של סרביה ושל ונציה.

האימפריה העותומאנית שלטה בחלקים נרחבים באירופה במשך מספר מאות. גם אל העיר פודגוריצה הצליחה להגיע האימפריה העותומאנית. היא כבשה את העיר בשנת 1466 והפכה אותה להיות חלק מן האימפריה, השליטה של העותומנים נמשך עד לשנת 1878 כאשר האימפריה החלה לרדת מנכסיה ולאבד לא מעט מהערים אשר היו בשליטתה. מיד לאחר השליטה העותומאנית לקחה מונטנגרו את השליטה על העיר שמשתייכת אליה עד עצם היום הזה.

בשנת 1918 החליטה הממשלה הסרבית כי מדינת מונטנגרו תהיה חלק מסרביה, וכך בעצם עברה העיר להיות שוב תחת שליטתם של הסרבים לאחר תקופת זמן ארוכה במיוחד. כמה שנים לאחר מכן הצליחה יוגוסלביה לכבוש את העיר פודגוריצה, והפכה אותה להיות חלק מהמדינה.

במהלך שנת 1941 בעיצומה של מלחמת העולם השנייה נכבשה העיר פעם נוספת הפעם על ידי הפשיסטים. אך השלטון הפשיסטי לא נמשך לאורך זמן לאחר שגרמניה הנאצית ששלטה בחלקים נרחבים מאירופה כבשה גם את העיר הקטנה בשנת 1943. 

בעקבות ההשתלטות הגרמנית על העיר הקטנה נגרם לה הרס רב, ולא מעט מבנים שנבנו לאורך השנים נהרסו כמעט לחלוטין.

לאחר מלחמת העולם השנייה, כאשר גרמניה הנאצית החלה לסגת לאחור. היו אלה הקומוניסטים אשר קיבלו את השליטה על העיר. אחת מההחלטות הראשונות של הקומוניסטים הייתה לשנות את שמה של העיר לטיטוגרד. 

ההחלטה הגיעה כסוג של מחווה עבור הנשיא טיטו שהיה מוערך מאוד על ידם והם רצו להכיר לו תודה באמצעות המהלך הזה. בעקבות כך הפכה להיות העיר פודגוריצה עיר הבירה של מונטנגרו.

בשנת 2006 כאשר קיבלה מונטנגרו את עצמאותה הרשמית, העיר הוכרזה באופן רשמי לעיר הבירה של המדינה שקיבלה גיבוי מלא מצד רוב מדינות העולם. כיום העיר התפתחה באופן ניכר, בעקבות כך לא מעט תושבים מעדיפים לעזוב את הכפרים ולגור בעיר הגדולה שעשויה לפתוח להם לא מעט דלתות ואפשרויות חדשות.

הקהילה היהודית בפודגוריצה

בשונה משאר מדינות אירופה, הקהילה היהודית בעיר פודגוריצה איננה קהילה עם היסטוריה עשירה. סך הכול היהודים במהלך רוב השנים העדיפו להגיע לערים אחרות שהיו אופציה טובה יותר עבורם. לאורך השנים היו יהודים אשר התיישבו בעיר, אך עם הזמן הם החליטו לעזוב על מנת שיוכלו להצטרף לקהילות יהודיות מעט יותר וותיקות וחזקות.

כל היהודים אשר נותרו בעיר פודגוריצה מצאו את עצמם מותקפים על ידי גרמניה הנאצית עם כניסתה לעיר בשנת 1943. בדיוק כמו בשאר הערים באירופה כל היהודים שהצליחו לברוח עשו זאת, והיהודים שהיו מעט שאננים נשלחו למחנות השמדה ומחנות ריכוז.

הקהילה היהודית בעיר פודגוריצה איננה השתקמה בצורה טובה ממאורעות מלחמת העולם השנייה. ההתפתחות בעיר נעצרה למשך תקופה מסוימת, ועם כניסת של הקומוניסטים לתמונה יהודים רבים העדיפו שלא להגיע לעיר עקב חוסר היציבות ששרר בעיר. שאר ערי אירופה היו כמו אופציות טובות יותר מכיוון שחלקן הגדול קיבל את היהודית בזרועות פתוחות בעיקר בגלל כל היחס הנורא שלו הם זכו במהלך מלחמת העולם השנייה.

ככל שהתקדמו השנים והעיר פודגוריצה התקדמה, כך הגיעו אליה יותר ויותר יהודים אשר ניסו להפריח בה את הקהילה היהודית שנרדמה לאורך שנים רבות. בשנת 2011 נפתחו לראשונה בעיר מוסדות המזוהים עם הדת היהודית. כל זאת קרה רק כעבור 5 שנים מרגע קבלת העצמאות של מונטנגרו. הרב יואל קפלן הוא זה אשר מתחזק את הקהילה היהודית בעיר. הרב יואל קפלן פועל לאורך השנים על מנת לתחזק ולהחיות את הקהילות היהודיות במדינות הבלקן ובמדינות שהיו שייכות בעבר לברית המועצות.

העיר פודגוריצה היא ללא ספק אחד מסיפורי ההצלחה הטובים ביותר של הרב יואל קפלן. בשנת 2012 נחתם הסכם רשמי בין הקהילה היהודית במונטנגרו ובין הממשלה, דבר יוצא דופן וחשוב מאוד על מנת לקבע את ההישארות של הקהילה היהודית במדינה. על פי ההסכם שנחתם תהיה זכאית הקהילה היהודית לקבלת זכויות מלאות בתור מיעוט במדינה דבר שבהחלט יכול לפתוח לא מעט דלתות עבור אנשים רבים מהקהילה היהודית.

בשנת 2017 נפתח באופן רשמי בית חב"ד בעיר, כאשר המטרה המרכזית שלו היא לשרת את כל הישראלים שמגיעים למונטנגרו ממגוון רחב של סיבות. בשנים האחרונות ישראלים רבים נחשפו למדינה ומחליטים לטייל בה על מנת לחקור את הנופים ואת המראות המרשימים שאותם היא מציעה. כך שכיום כל ישראלי שיגיע למדינה או לעיר פודגוריצה יכול להרגיש כמו בבית. ארוחת שישי או שבת בבית חב"ד או אפילו רק להתפלל בבית הכנסת זוהי ללא ספק חוויה שישראלים רבים מתגעגעים אליה במהלך השהות בחו"ל. כל שומרי הכשרות שרוצים לטייל בעיר פודגוריצה יכולים להיות רגועים שיש להם מסעדה כשרה שאותה מתחזקת ומעמידה בית חב"ד.

מוזמנים לקרוא עוד כתבות שלנו מפינת הבירות:

פריז, סרייבו

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

פורטוגל היסטוריה

היסטוריה פורטוגל

פורטוגל ההיסטורית   ראשיתו של האזור   פורטוגל של ימינו היא מדינה אירופאית דמוקרטית בת כ – 11 מיליון תושבים, השוכנת בחצי האי האיברי. אזור

קראו עוד »

לימודי ספרדית

חשיבות לימודי השפה הספרדית למעוניינים במעבר לפורטוגל בשנים האחרונות ניתן לראות שיהודים רבים שמוצאם מתורכיה, מרוקו, אלג'יר, מצרים, בולגריה ומדינות רבות נוספות זכאים לאזרחות פורטוגלית

קראו עוד »
אסור לפספס בפורטוגל

אסור לפספס בפורטוגל

אסור לפספס בפורטוגל הדרכון הפורטוגלי שלכם מוכן? יאלה בואו לגלות את המדינה המופלאה הזו תרבות ליסבון והאזור בביקורכם בפורטוגל לא תרצו לפספס את מנזר ז'רונימוס

קראו עוד »