תפריט

העיר פראג משמשת בתור עיר הבירה של הרפובליקה הצ'כית, ומתוקף היותה עיר הבירה של הרפובליקה היא גם העיר הגדולה והמשמעותית ביותר בתוך תחומי הרפובליקה. נהר ולטאבה זורם בעורק הראשי של העיר, והוא ללא ספק אחת מהאטרקציות הגדולות ביותר שיש לעיר להציע לתיירים המגיעים אליה. כיום מתגוררים בעיר פראג כ-1.2 מיליון תושבים, שטח המטרופולין של העיר שכולל בתוכו עוד מספר ערים וכפרים קטנים ובתוכו ישנם כמעט 2 מיליון תושבים בסך הכול.

ההיסטוריה של העיר פראג

העיר פראג הינה אחת מהערים הוותיקות ביותר באירופה, כאשר ישנם עדויות על התיישבות באזור שבו ממוקמת פראג כיום עוד בתקופה הפלאוליתית. כבר בשנת 200 לפני הספירה הוקם באזור של פראג סוג של יישוב או עיר קטנה אשר נקראה Závist. אך היישוב הקטן לא הצליח לשרוד למשך תקופת זמן ארוכה. תחילה היישוב הקטן נכבש על ידי שבטים המזוהים עם הגרמנים, ולאחר מכן היו אלה הסלאבים אשר חייו באזור הזה החל מהמאה הרביעית לספירה.

על פי האגדה שאותה תוכלו לשמוע כמעט בכל מקום בצ'כיה כולה, העיר פראג הוקמה על ידי הנסיכה ליבושה. הנסיכה ליבושה הקימה את העיר במהלך המאה ה-9 לספירה, כאשר תחילה הוקמה העיר על טירה קטנה בגדה המזרחית של נהר הוולטאבה. חשוב להבהיר כי לא מדובר במצודת פראג, אלא בתור טירת כוישהראד.

יהודים רבים התיישבו בעיר פראג, ובעקבות כך היא הפכה להיות אחת מערי המסחר החזקות והחשובות ביותר באירופה. מלכי בוהמיה החליטו להתיישב בעיר הקטנה, ולאחר מכן הגיעה אל המקום גם האימפריה הרומית שזיהתה את הפוטנציאל הטמון בעיר והחליטה להתיישב בה.

המלך ולדיסלב השני רצה לחבר בין שתי קצותיו של נהר הוולטאבה, ולכן הוא הורה לבנות גשר. תחילה נקרא הגשר "גשר יהודית" והוא נבנה בשנת 1170. אך הגשר לא החזיק מעמד זמן רב והוא קרס בשנת 1342. לאחר מכן הוחלט לבנות גשר חזק ויציב יותר. מדובר על גשר קארל אותו כולם מכירים כיום, מכיוון שאין אחד שלא מגיע לפראג ולא מבחין בגשר הענק שהפך להיות אחת מהאטרקציות הגדולות ביותר שיש לעיר להציע.

העיר הפכה להיות עיר חשובה מאוד במהלך המאה ה-14. תחת שלטונו של קארל הרביעי שהיה קיסר האימפריה הרומית. קארל הורה על הקמת העיר החדשה ופיתוחה באופן ניכר על מנת לחזק את ההתיישבות בתוך העיר הקטנה. לא מעט מבנים שאותם אנו רואים עד עצם היום הזה בעיר פראג נבנו על ידי קארל הרביעי.

במהלך המאות הבאות פראג המשיכה לבסס את מעמדה בתור אחת מערי המסחר הגדולות והחשובות ביותר באירופה. ובמקביל לכך המשיכו לבנות בעיר לא מעט מבנים חשובים אשר מטרתם המקורית הייתה להפוך אותה לאחת מהערים היפות והמרשימות ביותר שיש לאירופה להציע. מרבית המבנים באותה התקופה נבנו באדריכלות גותית.

המהפכה התעשייתית השפיעה בצורה ניכרת על ההיסטוריה של העיר, כאשר היא קדמה ופתחה אותה מאוד. מכרות הברזל והפחם בעיר הפכו להיות חלק משמעותי בחיזוקה של המהפכה והפיכת פראג לעורק מרכזי באירופה כולה. העיר חוברה באותם השנים לרשת של מסילות ברזל אשר עזרה לה להפוך להיות חלק בלתי נפרד מאירופה כולה. באותם הימים אוכלוסיית העיר הגיעה ל-100 אלף תושבים נתון משמעותי וקריטי במיוחד.

אביב העמים שהתרחש בשנת 1848 הייתה מטלטל מאוד בהיסטוריה של העיר. אומנם כל המהפכות שהתחילו בעיר פראג דוכו במהירות, אך התנועה הלאומית הצ'כית התחילה לצבור את כוחה ואת מעמדה ברחבי העיר. בצורה איטית אך בטוחה הצליחה התנועה הלאומית הצ'כית לצבור רוב בפרלמנט ולהפוך לתנועה החזקה ביותר במדינה כולה.

מלחמת העולם הראשונה הביאה לנפילתה של הקיסרות האוסטרו-הונגרית, ולצמיחתה של צ'כוסלובקיה. פראג הפכה להיות עיר הבירה של המדינה החדשה. אין עוררין על הסיבה שבגינה נבחרה פראג להיות עיר הבירה של צ'כוסלובקיה, היה מדובר באותם השנים באחת מהערים המפותחות והחזקות ביותר באירופה. בשנת 1922 הוחלט לחבר 37 רשויות שהיו נמצאות בסמוך לעיר פראג, לעיר אחת גדולה. בעקבות כך אוכלוסיית העיר פראג זינקה והגיעה לכמות של 676 אלף תושבים.

בתחילת מלחמת העולם השנייה, נכבשה צ'כוסלובקיה כולה על ידי גרמניה הנאצית. רוב יהודי העיר נספו במהלך תקופת השואה, על פי הערכות מדובר בלא פחות מ-50 אלף יהודים. תושבי פראג היו בין היחידים שהחליטו למרוד נגד גרמניה הנאצית בשנת 1945, וכעבור מספר ימים נכנס אל העיר הצבא האדום על מנת לשחרר אותה מידיהם של הגרמנים.

צ'כוסלובקיה הפכה להיות תחת חסותה של ברית המועצות, והעיר פראג המשיכה לשמש בתור העיר החשובה ביותר במדינה. תחת חסותם של הקומוניסטים הייתה פראג מצויה בסיטואציה שלא הכירה. התושבים הוגבלו, וחופש הביטוי הפך להיות אחד מהמצרכים החשובים ביותר לתושבים המקומיים. הפרלמנט המקומי של צ'כוסלובקיה הבין כי עליו להילחם ולמרוד בצורה מתונה אך עקבית בשלטון הסובייטי על מנת להפוך את המצב לטוב הרבה יותר עבור האוכלוסייה המקומית.

האביב של פראג הייתה תופעה של מרידות שבה דגלו תושבי פראג על מנת להשתחרר מחסותם של הקומוניסטיים. אך ברית המועצות לא ראתה בעין יפה את המרידות הללו, והיא נכנסה עם טנקים אל תוך העיר פראג על מנת לדכא בצורה מהירה ויעילה את כל הקריאות והערות.

בשנת 1989 עם נפילתה של חומת ברלין, הצליחה מדינת צ'כוסלובקיה להשתחרר באופן רשמי מידיהם של הקומוניסטיים. בשנת 1993 התפצלו צ'כיה וסלובקיה לשתי מדינות נפרדות, ופראג הפכה להיות באופן רשמי עיר הבירה של צ'כיה כפי שאנו מכירים אותה כיום. פראג הפכה להיות בשנים האחרונות אחד מיעדי התיירות המועדפים ביותר על תיירים מכל רחבי העולם.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

כלכלת פורטוגל

כלכלת פורטוגל

כלכלת פורטוגל ההיסטורית   כלכלת פורטוגל של התקופה המודרנית היא דוגמא למפלה מפוארת אבל גם לצעדים אמיצים ונכונים שהובילו, ועדיין מובילים, לשיקום מוצלח. הרבה מים

קראו עוד »

מספר Nif פורטוגל

Numero de Indentificacao Fiscal למה משמש מספר Nif הפורטוגלי? קנייה ומכירת נכסים בפורטוגל, נדלן פורטוגל כתיבת צוואה פורטוגלית פתיחת חשבון בנק בפורטול קבלת אשראי ומשכתנא

קראו עוד »