תפריט

פרישטינה הינה העיר הגדולה ביותר בקוסבו, ובנוסף העיר משמשת בתור עיר הבירה של המדינה. מרבית מתושביה של העיר הם אינם תושבים מקומיים, אלא אלבנים אשר הגיעו לעיר מסיבות כאלה ואחרות. בנוסף לתושבים אלבניים תוכלו למצוא בעיר גם מהגרים נוספים שהגיעו ממדינות אחרות כמו טורקיה, סרביה, בוסנים וצוענים. בשנת 2008 הכריזה קוסבו על עצמאותה באופן עצמאי, מהלך שזכה לתמיכה חלקית בעולם כולו – אך האחריות על העיר פרישטינה איננה חד משמעית. מצד אחד הרפובליקה של קוסבו טוענת כי היא בעלת השליטה על העיר, ומצד שני סרביה גם היא טוענת לשליטה על העיר.

במקומה של העיר פרישטינה עמדה בתקופת האימפריה הרומית עיר אחרת בשם אולפיאנה. העיר אומנם הייתה ממוקמת במרחק של 15 ק"מ לערך מהמיקום שבו פרישטינה מוקמת כיום. אך פרישטינה היא ללא צל של ספק המשך לעיר אולפיאנה. העיר אולפיאנה נהרסה באופן מוחלט על ידי פושטים מהאזור הצפוני.

העיר הנוכחית כפי שאנו מכירים אותה כיום בשמה פרישטינה הוקמה מיד לאחר שנפלה האימפריה הביזנטית. העיר הצעירה הצליחה לשגשג במהירות בעיקר בשל המיקום האסטרטגי שלה על צומת דרכים חשובות וקריטיות. העיר הפכה להיות עד מהרה עיר חשובה מאוד בהיסטוריה של האזור שבו היא מוקמת. החותמת הראשונה התרחשה כאשר בימי הביניים הוכרזה פרישטינה כבירתה של הממלכה הסרבית. ההכרזה התרחשה בשנת 1282 על ידי המלך שטפן אורוש השני, והעיר נשארה עיר הבירה של הממלכה הסרבית עד קרב קוסובו בשנת 1389.

לאחר קרב קוסובו השתלטה על העיר האימפריה העות'מאנית וכתוצאה מכך מרבית מהאזרחים התאסלמו. דבר שניתן לראות בעיר פרישטינה עד עצם היום הזה. זיקה מרובה לדת האסלאמית למרות שמרבית המדינות שנמצאות בסמוך לקוסובו הן מדינות בעלות זיקה לדת הנצרות ולא לדת האסלאם.

בשנת 1912 נאבקה אלבניה על עצמאותה. בעקבות הצלחת המאבק הפכה להיות העיר פרישטינה כחלק ממדינת אלבניה החופשית. אך לחץ בין לאומי נרחב גרם לכך שאלבניה נאלצה להעביר את העיר לחזקת הסרבים. העיר נשארה תחת השליטה של סרביה גם במהלך מלחמת העולם השנייה, רק שבאותם השנים השלטון הסרבי היה מצוי בפועל תחת שליטתה של איטליה.

מיד לאחר מלחמת העולם השנייה בשנת 1946 הפכה העיר פרישטינה לבירה של האזור האוטונומי הסוציאליסטי של קוסובו. האוכלוסייה המקומית גדלה באורח פלא החל משנת 1953 ועד לשנת 1999 בעקבות גלי הגירה גדולים אשר פקדו את העיר. לצורך ההמחשה בשנת 1953 מנתה אוכלוסיית העיר 24 אלף תושבים בלבד, ואילו לאחר שנת 1999 עמדה אוכלוסיית העיר על 300 אלף תושבים. מרבית המהגרים לעיר פרישטינה הגיעו מהכפרים הסמוכים לעיר הגדולה, מרבית היו ממוצא אלבני.

האלבנים התנגדו מאוד לשלטון היוגוסלבי ששלט בעיר בתקופות שונות, ולכן הם יזמו לא מעט מרידות אשר נשאו לא פעם פירות חיוביים. ההישג הגדול ביותר של התושבים האלבנים הגיע בשנת 1970 כאשר נקבע כי הם יהיו זכאים לקבל חינוך מתקדם באוניברסיטאות בשפה האלבנית. מה שלא היה אפשרי בעיר עד לאותה תקופה, למרות שמרבית האזרחים בעיר היו אלבנים ולא סרבים.

כיום העיר נמצאת בסיטואציה של חוסר וודאות כאשר השליטה בה נתונה בידיי שתי ממשלות שטוענות כי הן בעלות השליטה בעיר. מצד אחד קיימת הממשלה העצמאית של קוסובו שהוקמה בשנים האחרונות וטוענת כי יש לה את זכות השליטה על העיר. מצד שני ישנם את הסרבים שמתוקף היותם השליטים בעיר במהלך ההיסטוריה טוענים כי העיר פרישטינה נמצאת תחת השליטה והאחריות שלהם.

כאשר התגלו שרידיה של העיר הרומית "אולפיאנה", התגלו גם שרידיו של בית כנסת עתיק אשר ככל הנראה שימש את היהודים בתקופות שונות לפני אלפי שנים. אך מרבית האנשים נוטים לטעון כי הקהילה היהודית בפרישטינה נוצרה בעקבות הריסתה של העיר נובו ברדו על ידי האימפריה העות'מאנית. העיר שהכילה בתוכה כמות לא קטנה של יהודים נהרסה, וכתוצאה מכך יהודים רבים מצאו את מקום מושבם החדש בעיר פרישטינה שהייתה לא הרחק ממנה.

אומנם הקהילה היהודית בעיר פרישטינה לא הייתה גדולה במיוחד, אך היא בהחלט הייתה דומיננטית וחשובה לאורך ההיסטוריה. התיעוד המשמעותי ביותר לחשיבותה של הקהילה היהודית בעיר הגיע בשנת 1897 כאשר הוקם בעיר בית כנסת ראשון. ולאורך השנים הוקמו גם שני בתי עלמין יהודיים שבהם נקברו כל יהודי העיר. על מנת שתוכלו לסבר את האוזן בשנת 1913 היו בעיר כ-452 יהודים בלבד. קצב הצמיחה לא היה גדול בהשוואה אל שאר מדינות אירופה ואפילו סבל מירידה משמעותית לאורך השנים. כאשר בשנת 1931 היו בעיר כ-400 יהודים בלבד, 52 פחות מאשר היו בעיר 18 שנה לפני כן.

במהלך מלחמת העולם השנייה, יהודי פרישטינה היו מצויים במרדף כמו שאר יהודי אירופה כולה. תחילה העיר פרישטינה קיבלה משמורת איטלקית עקב החלוקה בין גרמניה הנאצית ובין איטליה. תחילה היה נדמה כי יהודי פרישטינה היו יכולים להינצל אך לא כך היו פני הדברים בפועל.

בחודש מרץ 1942 הגיעו האקציות גם אל יהודי פרישטינה. רבים מיהודי העיר הועברו למחנות ריכוז ולמחנות מאסר. כתוצאה מכך לא מעט מיהודי העיר החליטו לברוח על מנת שיוכלו לשמור על חייהם. מי מהם שלא הצליח לעשות זאת נשלח כאמור לחנות ריכוז ומאסר. מעט מיהודי פרישטינה אשר הצליחו לשרוד את מאורעות השואה חזרו לעיר על מנת לנסות ולשקם את חייהם. מרבית מיהודי פרישטינה עלו לארץ ישראל מיד עם הכרזת המדינה, וכיום ניתן להגיד באופן חד משמעי כי האוכלוסייה היהודית בעיר כמעט ולא קיימת וקשה מאוד להרגיש ביהודים בעת ההגעה לעיר או שוטטות באזור.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

Conservatória dos Registos Centrais

Conservatória dos Registos Centrais

הקונסרוטוריום בליסבון הוצאת אזרחות פורטוגלית מתחילה פה במשרד הזה. הקונסרוטוריום בליסבון הוא משרד הפנים הפורטוגלי של פורטוגל. המילה קונסרבטוריום מגיעה מעצם מי שאחראי על משרד

קראו עוד »