תפריט

העיר ריגה משמשת בתור עיר הבירה של לטביה. מדובר בעיר הגדולה ביותר מבין קבוצת המדינות הבלטיות, נכון להיום מתגוררים בעיר כ-650 אלף תושבים החל משנת 1990 אוכלוסיית העיר נמצאת בירידה מתמדת.ריגה ממוקמת על נהר דאוגבה ובנוסף בפתחו של הים הבלטי.אחת מנקודות הציון המרשימות ביותר שהעיר ריגה יכולה להציע לתיירים המגיעים אליה זוהי העיר העתיקה של העיר.על מנת שתוכלו להבין עד כמה מדובר באתר מרשים, העיר העתיקה של ריגה הוכרזה על ידי אונסקו בתור אתר מורשת עולמי.

ההיסטוריה של העיר ריגה

העיר ריגה כפי שאנו מכירים אותה כיום הוקמה על ידי סוחרים גרמנים שמצאו את עצמם באזור של העיר במהלך המאה ה-12. בשנת 1158 כאשר הגיעו אותם סוחרים אל המקום שבו נמצאת כיום העיר ריגה, הם החליטו כי מדובר בנקודת סחר חשובה שיכולה להטיב עמם. לכן הם החליטו להקים במקום עיר שתסייע להם להשיג את מטרתם, במקום גם הוצב מנזר.

במהלך שנת 1201 נכבשה העיר ריגה על ידי בישוף ליבוניה. הבישוף הגיע לחופיה של העיר ריגה עם 23 ספינות ו-1500 אבירים צלבנים. בתוך זמן קצר הצליח הבישוף ביחד עם כוחותיו לכבוש את העיר, וכך בעצם הפך את העיר להיות העיר שבה יתיישבו על הבישופים. למרות כיבושה של העיר, היא עדיין המשיכה לשמש בתור עיר מסחר חשובה מאוד שמקשרת בין סוחרים גרמנים ובין מדינות ושבטים אחרים. בשנת 1282 נקבע כי העיר ריגה תהיה חברה בברית ערי ההנזה שחיזקה קשרי מסחר באירופה כולה.

בשנת 1522 שוחררה העיר מהבישופים אשר שלטו בה. המהלך התרחש בעקבות הרפורמציה אשר קבעה כי יש לבטל את מוסד הבישופים. לאחר מספר שנים של חוסר וודאות, הפכה להיות העיר ריגה חלק מחבר העמים הפולני – ליטאי שלקחו שליטה על העיר והפכו אותה להיות חלק אינטגרלי מתוך חבר העמים שלהם.

בשנת 1621 כמעט 100 שנים לאחר שהעיר הפכה להיות עיר חופשיה, היא נכבשה בשנית הפעם על ידי שוודיה. גוסטבוס אדולפוס שהיה מלך שוודיה באותם השנים כבש את העיר. העיר נשארה בשליטתם של השוודים עד לשנת 1710. בשנת 1710 שוב חוסר יציבות איים על השליטה בעיר, הפעם הייתה זאת האימפריה הרוסית שלקחה את השליטה לידיים וכבשה את העיר הקטנה. לא מעט טלטלות עברו על העיר הקטנה שעברה לא מעט ידיים והמון חוסר וודאות.

המאה ה-20 החלה עם כמות גדולה של אוכלוסיות אשר התגוררו בעיר ריגה עצמה. באותם שנים בעיר היו נמצאים גם יהודים, גם גרמנים, גם רוסים וגם לטביים. באותם השנים על פי החוקה השפה הרוסית הייתה הרשמית במדינה. אך מרבית התושבים היו מדברים גרמנית כך שהם היו יכולים לתקשר האחד עם השני בשפה הזאת.

מלחמת העולם הראשונה הייתה גם היא מטלטלת מאוד עבור העיר ריגה, לאחר ששוב נכבשה העיר. הפעם הייתה זאת גרמניה שכבשה את העיר והפכה אותה להיות חלק מהאימפריה הגרמנית באותם השנים. אך תוצאותיה של מלחמת העולם הראשונה ידועים לכולם, כאשר במסגרת הסכם השלום נאלצה גרמניה לוותר על העיר ריגה. בעקבות כך זכתה לטביה לקבלת עצמאות רשמית, וכך הפכה להיות ריגה עיר הבירה של המדינה הצעירה.

עד לתקופת מלחמת העולם השנייה המצב בריגה היה יחסית רגוע, אך לא למשך תקופה ארוכה. גם מלחמת העולם השנייה לא פסחה על לטביה ועל ריגה עצמה. כאשר הפעם היה זה הצבא האדום שפלש אל העיר ראשון, אך גרמניה הנאצית היא זאת שכבשה את העיר. 30 אלף יהודים תושבי העיר מצאו את מותם במהלך תקופת השואה שהייתה התקופה הקשה ביותר בתולדות העיר. העיר נשארה בשליטה של הצבא הגרמני עד להפסד של גרמניה הנאצית ולשחרור העיר על ידי הצבא האדום.

לטביה קיבלה שוב את עצמאותה רק בשנת 1991 על ידי מיכאיל גורבצ'וב מנהיגה האחרון של ברית המועצות. מיד לאחר שלטביה קיבלה את עצמאותה בשנית, הוכרז על ריגה פעם נוספת בתור עיר הבירה של המדינה.

הקהילה היהודית בריגה

תחילת ההתיישבות היהודית בעיר ריגה החלה במהלך המאה ה-16. בסוף המאה ה-19 היו היהודים כ-6% מסך כל תושבי העיר, והם קיימו בעיר אורח חיים דתי שכלל בתוכו את כל המנהגים היהודים. בעיר ריגה הוקמה תנועת בית"ר שהפכה להיות אחת מהתנועות המובילות ביותר להקמת מדינת ישראל בארץ ישראל.

היהודים שחייו בעיר הצליחו לקיים אורח חיים רגיל לחלוטין, דבר שאפשר להם להשתלב בחברה בצורה קלה ופשוטה וללא כל הפרעות או תופעות אנטישמיות. התקופה הקשה ביותר עבור הקהילה היהודית בעיר ריגה הייתה מלחמת העולם השנייה כאשר נכבשה העיר על ידי גרמניה הנאצית. גטו ריגה ריכז בתוכו את כל יהודי העיר. בחודש יולי של שנת 1941 אירע מקרה מזעזע כאשר בית הכנסת של העיר ריגה הוצת כאשר בתוכו התקיימו תפילות. כל המתפללים ששהו בתוך בית הכנסת נשרפו בעודם מתפללים.

גטו ריגה היה יכול להכיל בסך הכול כ-10 אלף יהודים בו זמנית. לכן על מנת שיהיה ניתן להכניס אליו בכל פעם יהודים חדשים נשלחו בכל פעם מספר רב של יהודים אל מחנות ההשמדה על מנת לפנות את המקום ליהודים אחרים שהגיעו מגרמניה.

סך הכול בתקופת השואה ומלחמת העולם השנייה מצאו את מותם לא פחות מ-30 אלף יהודים תושבי העיר ריגה. הקהילה היהודית בעיר התקשתה מאוד לחזור לחיים שגרתיים, וכיום מדובר בקהילה קטנה במיוחד ולא דומיננטית. אך עדיין בשוטטות ברחבי העיר תוכלו למצוא לא מעט מוסדות או מבנים הקשורים לדת היהודית דבר שיגרום לכם להרגיש בבית כמעט בכל פעם.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

מספר Nif פורטוגל

Numero de Indentificacao Fiscal למה משמש מספר Nif הפורטוגלי? קנייה ומכירת נכסים בפורטוגל, נדלן פורטוגל כתיבת צוואה פורטוגלית פתיחת חשבון בנק בפורטול קבלת אשראי ומשכתנא

קראו עוד »
כלכלת פורטוגל

כלכלת פורטוגל

כלכלת פורטוגל ההיסטורית   כלכלת פורטוגל של התקופה המודרנית היא דוגמא למפלה מפוארת אבל גם לצעדים אמיצים ונכונים שהובילו, ועדיין מובילים, לשיקום מוצלח. הרבה מים

קראו עוד »