תפריט

רומא היא עיר הבירה של איטליה ואחת מהערים החשובות והדומיננטיות ביותר במדינה. בעברה הייתה רומא עיר הבירה של אחת מהאימפריות החזקות ביותר בתולדות האנושות, האימפריה הרומית ששלטה על מדינות רבות באירופה ובים התיכון. גם לאחר התפרקות האימפריה הרומית המשיכה העיר המרכזית להיות דומיננטיות ולהפעיל את חייהם של מיליוני תושבים באיטליה ובעולם כולו.

נכון להיום מתגוררים בעיר רומא כ-2.9 מיליון תושבים, ואילו במטרופולין של העיר שכולל בתוכו ערים קטנות נוספות מתגוררים כמעט 5.5 מיליון תושבים. בתוך העיר רומא שוכנת מדינת הוותיקן שבה מתגורר האפיפיור כך שלעיר יש גם המון משמעות מבחינה דתית לעם הנוצרי.

התיעוד המוקדם ביותר על העיר רומא הגיע במאה ה-8 לפני הספירה, כאשר העיר הוקמה כך על פי הסברות בידי שבט הלטינים. הלטינים בחרו ליישב את העיר רומא דווקא באזור הזה מכיוון שהוא קרוב נהר הטיבּר שהיה חשוב מאוד באותה התקופה ושימש עורק מרכזי עבור בני השבט. באותה תקופה בני השבט עסקו רוב הזמן בחקלאות. באותה תקופה בני השבט היו נקראים רומים על שם העיר שבה הם התגוררו, והשפה שבה הם דיברו הייתה לטינית על שם השבט שאליו הם השתייכו.

בהתבסס על המסורת הרומית, העיר רומא הוקמה על ידי על ידי רוֹמוּלוּס שרצח את אחיו בשנת 753 לפני הספירה. על פי הסיפור רומולוס ואחיו ניצלו בזכות זאבה שמצאה אותם והניקה אותם. זהו הסמל של העיר רומא עד עצם היום הזה.

ככל שעברו השנים העיר רומא התפתחה עד אשר כיסתה את כל שטח איטליה שאותו אנו מכירים כיום. עם התפתחותה של האימפריה הרומית הצליחה העיר להשתלט גם על מדינות ושטחים נוספים באירופה ובים התיכון כך שהיא הפכה להיות כוח עולה בכל הקשור אל אימפריות העולם באותה התקופה. במאות הראשונות לספירה אוכלוסיית העיר רומא הצליחה לצמוח בקצב חסר תקדים חלק לא קטן מאותם אנשים שהגיעו לעיר היו עבדים ובני המעמד הנמוך אשר הוחזקו בעיר למטרת עבדות.

בשנת 313 נפל דבר בעיר הצעירה, כאשר פרסם קיסר רומא העונה לשם קונסטנטינוס צו שבו הוא קובע כי דת הנצרות היא דת מותרת בעיר. עד לאותה תקופה הדת הנוצרית הייתה אסורה. בנוסף לכך הוקמה הכנסייה הקתולית שנמצאת במרכזה של רומא. בעקבות כך העיר הפכה להיות העיר החשובה ביותר לדת הנוצרית ואחת מהסיבות להתפתחותה הענפה של הדת הנוצרית באותם השנים.

העיר עברה לשליטת האפיפיור כאשר בשנת 598 נחתם הסכם שלום שקבע כי האפיפיור יהיה הפטריארך של רומא. בעקבות כך רומא הפכה להיות לבירת האפיפיור. במהלך ימי הביניים השליטה הבלעדית על העיר הייתה מצויה בידיו של האפיפיור שקבע את אורח החיים במדינה. קרבות בין האפיפיור ובין בעלי שליטה אחרים אשר טענו כי רומא צריכה להיות משויכת אליהם נגמרו בלא כלום כאשר השליטה מאז ומתמיד הייתה מצויה בידיו של האפיפיור.

בעקבות שליטתם של האפיפיורים במדינה, הפכה להיות רומא למרכז הרשמי לדת הנוצרית. בעקבות כך הפכה להיות העיר אחת מהערים החשובות ביותר באירופה ובעולם כולו, מרכז כוח משמעותי שעל פיו יישק דבר בעולם הנוצרי.

שלטון האפיפיורים הגיע לסיומו בשנת 1798 כאשר במסגרת המהפכה הצרפתית הוחלט לקבוע כי בעיר תשלוט רפובליקה. אך המהלך הזה לא החזיק מעמד זמן רב, כאשר הרפובליקה שהוכרזה לא החזיקה מעמד זמן רב.

בשנת 1848 התרחשו מספר מרידות שרובם התרכז בצפון איטליה, שם האזרחים מרדו כנגד אוסטריה ששלטה באזור הזה באותה התקופה. בעקבות כך שוב הוחלט להכריז על הרפובליקה של רומא בתור הגוף המכונן והקובע במדינה. אך שוב המהלך הזה לא החזיק מעמד זמן רב, ואת השליטה תפס שוב האפיפיור כאשר הוא מגיע לעיר מלווה בצבא הצרפתי שהתגייס לטובת המשימה.

כיבוש רומא על ידי איטליה התבצע בשנת 1870 לאחר שמלחמת צרפת פרוסיה השפיעו מאוד על כוחה הצבאי של צרפת שאינה יכלה עוד להגן על מדינת האפיפיורים. הצבא האיטלקי כבש במהירות את העיר רומא וסיפח אותה באופן מידיי למדינת איטליה. לאחר כשנה הוכרז על רומא בתור בירתה של איטליה, כאשר עיר הבירה הקודמת הייתה העיר פירנצה.

אוכלוסיית איטליה גדלה באופן ניכר במהלך המאה ה-20 ועד למלחמת העולם השנייה האוכלוסייה הכפילה את עצמה פי 5 מאשר הייתה במהלך המאה ה-19. רומא היא העיר הראשונה ששוחררה במהלך מלחמת העולם השנייה.

באופן טבעי יהדות רומא היא אחת מהקהילות הוותיקות ביותר מבין הקהילות היהודיות בעולם כולו. בשנת 161 נוצר הקשר הראשון בין העיר רומא ובין הקהילה היהודית, קשר שנמשך עד עצם היום הזה. אירוע מטלטל בהיסטוריה של יהודי רומא התרחש בשנת 1555 כאשר האפיפיור קבע כי היהודים יכולים לחיות אך ורק באזורים קבועים מראש. ולשם כך נבנה גטו שהיה אמור להכיל את כל יהודי רומא באותם שנים.

הרעה נוספת בתנאים של יהודי רומא הגיעו שנה לפני מלחמת העולם השנייה, בשנת 1938 כאשר חוקקו חוקי הגזע באיטליה. חלק נכבד מהזכויות של היהודים במדינה נלקחו מהם, והם הפכו להיות גזע נחות בהשוואה אל שאר הגזעים. הצבא הנאצי הגיע לרומא בשנת 1943 ודאג לשלוח את כל היהודים למחנות השמדה. עד שצבא ארה"ב הצליח לשחרר את העיר רומא נרצחו לא פחות מ-2000 יהודים.

כיום בעיר רומא תוכלו למצוא קהילה יהודית ענפה ומוסדות רבים המקושרים לקהילה היהודית. בעיר עצמה ישנם עשרה בתי כנסת כאשר בית הכנסת המרכזי בעיר הוא בית הכנסת של רומא. שוטטות קצרה בעיר תראה לכם לא מעט מוסדות יהודים וכאלה שמיד יחזירו אתכם בחזרה לישראל.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

פורטוגל היסטוריה

היסטוריה פורטוגל

פורטוגל ההיסטורית   ראשיתו של האזור   פורטוגל של ימינו היא מדינה אירופאית דמוקרטית בת כ – 11 מיליון תושבים, השוכנת בחצי האי האיברי. אזור

קראו עוד »
קניית דרכון זר

קניית דרכון זר

רובנו יודעים שישראלים יכולים לעתים לקבל אזרחות זרה מתוקף עלייתם לישראל ממדינה אחרת בה נולדו, או מתוקף היותם צאצאים לעולים. אולם, האם ידעתם שבמדינות מסוימות

קראו עוד »