תפריט

העיר סקופיה מתפקדת בתור עיר הבירה של מקדוניה הצפונית, ומתוקף כך היא גם העיר הגדולה ביותר במדינה. כאשר האימפריה הרומית שלטה בעיר, שמה של העיר היה סקופי. העיר גובלת במספר מדינות במזרח אירופה בניהן יוון, בולגריה, סרביה, קוסובו ואלבניה. בעיר עצמה מתגוררים כ-550 אלף תושבים ובמטרופולין שלה ישנם קצת יותר מ-600 אלף תושבים סך הכול.

ההיסטוריה של העיר סקופיה

העיר סקופיה שהייתה ידועה באותה תקופה בתור העיר סקופי הינה עיר בעלת היסטוריה עשירה ולא מעט סיפורים לאורך ההיסטוריה. על פי מרבית התיעודיים העיר הייתה קיימת החל משנת 3500 לפני הספירה, אך לא מדובר בשנה מדויקת אלא בהשערה בלבד.

ימי הביניים היו בסימן מאבקי שליטה בין האימפריה הביזנטית ששלטה בעיר ובין האימפריה הבולגרית שטענה לכתר. הבולגרים הצליחו לכבוש את העיר מידיהם של הביזנטיים, והעיר סקופי הפכה להיות עיר הבירה של האימפריה הבולגרית בין השנים 972 ל-992. הקריסה של האימפריה הבולגרית גרמה לכך שהם איבדו את השליטה על העיר, וכך העיר חזרה להיות תחת השליטה של הביזנטיים.

עם השנים הפכה להיות העיר סקופי, עיר מסחר חשובה מאוד שדרכה עברו מידיי יום עשרות רבות של ספינות סחר. אך במאה ה-11 חוותה העיר טלטלה כאשר רעידת אדמה חזקה במיוחד פקדה את העיר והרסה אותה כמעט לחלוטין. עם הזמן הצליחו בצורה איטית אך ממושכת לשקם את העיר, ובמאה ה-13 הכריז הלורד הפאודלי קונסטנטין אסן כי העיר תהיה בריתו. אותו לורד הפך להיות הצאר של בולגריה לאחר מספר שנים. בשנת 1282 סטפן אורוש הרביעי דושאן שהיה מלך סרביה הכריז את העיר בתור עיר הבירה של האימפריה הסרבית.

אך לא די בכך, בשנת 1392 הייתה זאת האימפריה העות'מאנית אשר כבשה את העיר. המאורע התרחש בדיוק כשלוש שנים לאחר שהאימפריה הסרבית הפסידה בקרב קוסובו דבר שגרם להם לאבד את השליטה גם על העיר סקופיה. הטורקים הצליחו להחזיק בעיר במשך 500 שנה, ומרביתם מכירים אותה בתור אוסקוב או אוסקופ בשמה הטורקי. בעת השלטון של האימפריה העותומאנית הפכה להיות העיר עיר הבירה של מחוז קוסוב.

כמו שעשו העות'מאניים כמעט בכל עיר אליה הם הגיעו, הם הפכו אותה להיות עיר מוסלמית בצורה מובהקת. האימפריה העות'מאנית הביאה אל סקופיה את כל מאפייני האסלאם, ובנוסף הם בנו בעיר כמות גדולה של מסגדים ועוד מבנים אשר מזוהים עם האימפריה. הקהילה היהודית צמחה מאוד בעיר בעקבות גירוש ספרד, כאשר לא מעט מהמגורשים העתיקו את מקום מגוריהם אל העיר סקופיה. רעידת אדמה נוספת פקדה את העיר בשנת 1555, אך הפעם הצליחו העות'מאניים להחזיר את העיר למצב של צמיחה מחודשת בתוך זמן קצר יחסית. על פי המסמכים של האימפריה העות'מאנית במאה ה-17 התגוררו בעיר בין 30 ל-60 אלף תושבים.

העיר הושמדה כמעט לחלוטין בשנת 1689 כאשר הגנרל האוסטרי אנגלברטו ד'אוגו פיקולומיני הכריז על שריפת העיר עד היסוד. לטענתו הוא עשה זאת על מנת למנוע את מגפת הכולרה שלדבריו החלה מהעיר, אך כיום מרבית ההיסטוריונים טוענים כי הוא עשה זאת על מנת לנקום באימפריה העות'מאנית שעמה היה בסכסוך. בשנים שלאחר מכן מצאה את עצמה העיר בירידה מתמדת כמעט בכל ההיבטים ואוכלוסיית העיר הצטמקה והגיעה ל-10 אלף תושבים בלבד.

בשנת 1873 חזרה העיר למסלולה התקין כאשר הכריזו על בניית מסילת רכבת חדשה ומתקדמת שחצתה את כל העיר וחיברה אותה לערים אחרות כגון בלגראד וסלוניקי. בשנת 1910 הנזירה הרומית קתולית אגנס ג'ונקסה נולדה בעיר, מרבית האנשים מכירים את הנזירה בתור אמא תרזה.

סרביה כבשה את העיר סופיה במהלך מלחמת הבלקן השנייה, ונכבשה פעם נוספת על ידי הסרבים במהלך מלחמת העולם השנייה כאשר בין לבין הייתה מצויה תחת שלטון בולגרי למשך תקופת זמן קצרה. מיד לאחר שהאימפריה הסרבית כבשה את העיר בשנית היא הפכה אותה להיות חלק מממלכת יוגוסלביה.

העיר סקופיה הייתה בין הערים היחידות באירופה שלא היו תחת השלטון הנאצי במהלך מלחמת העולם השנייה. בין השנים 1941 ל-1944 הייתה העיר תחת השליטה של האימפריה הבולגרית. אך בשנת 1944 נכבשה פעם נוספת העיר על ידי יוגוסלביה ובעקבות כך העיר הפכה להיות עיר הבירה של הרפובליקה הסוציאליסטית של מקדוניה.

רעידת אדמה שלישית במספר פקדה את העיר בשנת 1963, הרעידה הייתה בעוצמה של 6.1 בסולם מגניטודה לפי מומנט. רעידת האדמה הייתה קטלנית והביאה למותם של כאלף אזרחים ולא פחות מ-100 אלף תושבים מצאו את עצמם ללא קורת גג. העיר עצמה נחרבה כמעט לחלוטין, כאשר יותר מ-80% ממנה נהרס כליל. רק בזכות סיוע בין לאומי נרחב הצליחה העיר לשקם את עצמה בצורה מהירה. בעקבות רעידת האדמה מרבית המבנים שנבנו תחת השלטון העות'מאני נהרסו לחלוטין. מסילת הרכבת שנבנתה בשנת 1873 נשארה בתור שריד היסטורי אשר מזכיר לתושבים המקומיים את הנזקים שגרמה אותה רעידת אדמה עוצמתית.

במהלך שליטתה של האימפריה היוגוסלבית העיר הייתה נמצאת בשגשוג מתמיד, והצליחה להפוך להיות עיר דומיננטית מבין הערים במזרח אירופה. הפדרציה היוגוסלבית התפרקה באופן סופי בשנת 1991 במקביל לפירוקה של ברית המועצות. סקופיה הפכה להיות באופן רשמי עיר הבירה של הרפובליקה של מקדוניה. בשנת 2019 שינתה הרפובליקה את שמה למקדוניה הצפונית.

עוד מאורע חשוב בהיסטוריה של העיר סקופיה התרחש בשנת 2006 כאשר נמל התעופה בעיר קיבל שם חדש נמל התעופה סקופיה אלכסנדר הגדול שמוכר יותר בתור אלכסנדר הגדול. כיום העיר הינה עיר מפותחת מאוד עם כמות לא קטנה של יהודים אשר מתגוררים בעיר ומקיימים בה אורח חיים יהודי.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

לימודים אירופה בחינם

השכלה גבוהה באירופה – למה, איפה ואיך חייו של הסטודנט הישראלי המצוי, אינם פשוטים בישראל ואינם הופכים קלים יותר משנה לשנה, ומדור סטודנטים לבא אחריו.

קראו עוד »