תפריט

סטוקהולם מתפקדת בתור עיר הבירה של שוודיה, ובנוסף היא גם העיר הגדולה ביותר במדינה נכון להיום. בעיר תוכלו למצוא את המבנים החשובים ביותר במדינה כגון בניין הפרלמנט, והמשכן שבו שוכן המונרך השוודי. על פי משרד הפנים השוודי בעיר מתגוררים קרוב ל-950 אלף תושבים ובמטרופולין של העיר מתגוררים 2.2 מיליון תושבים בסך הכול.

ההיסטוריה של סטוקהולם

הפעם הראשונה שבו מזכירים את העיר סטוקהולם הינה ב-1252, האזכור הגיע מכיוון שמכרות ברסלאגן הנמצאות בתוך שטח העיר הפכו להיות אחד האתרים החשובים ביותר באזור לסחר בברזל. על פי הדעה הרווחת היה זה בירגר יארל אשר הקים את העיר, כאשר המטרה המרכזית בהקמת העיר הייתה להגן על שוודיה מפני התקפות שהיו חלק בלתי נפרד מהנוף של המדינה באותם השנים.

העיר העתיקה של סטוקהולם נבנה על אי קטן בגודל של 700 על 650 מטר. האי התפתחה על האיים בין השנים 1300 ועד לשנת 1500, וכיום ניתן לראות באי את הבנייה שהייתה נפוצה בתקופת ימי הביניים. בעקבות הסחר בין העיר ובין ערי ברית ערי הנזה העיר הפכה להיות חשובה וקריטית הרבה יותר מאשר הייתה לפני כן. העיר סטוקהולם פתחה יחסי מסחר טובים עם רשימה ארוכה של ערכים בניהן ליבק, המבורג, דנציג, ויסבי, רבאל, וריגה.

כריסטיאן השני שהיה מלך דנמרק הצליח להשתלט על העיר בשנת 1520, ומאותה העת הפך להיות מלך שוודיה. אחד מהאירועים המטלטלים ביותר בהיסטוריה של העיר היה מרחץ הדמים של סטוקהולם, טבח משמעותי במיוחד שהביא בסופו של יום לפירוק של איחוד קאלמאר. בשנת 1523 מונה גוסטב ואסה למלך החדש של שוודיה, דבר שהוביל לצמיחה מאסיבית בכמות האוכלוסייה הנמצאת בעיר. בשנת 1600 בעקבות הצמיחה המחודשת התגוררו בעיר סטוקהולם כבר למעלה מ-10 אלף תושבים.

במאה ה-17 התפתחה האימפריה השוודית, כאשר המדינה הפכה להיות לאחת מהמדינות המובילות ביותר באירופה וכמובן שגם העיר סטוקהולם צמחה בהתאם. לצורך ההמחשה בין השנים 1610 ועד 1680 צמחה אוכלוסיית העיר פי 6 מאשר הייתה לפני כן. באותם שנים הפכה להיות העיר סטוקהולם לעיר הבירה של שוודיה באופן רשמי, דבר שהפך אותה להיות העיר החשובה ביותר במדינה.

המלחמה הצפונית הגדולה שהתרחשה בין 1700 ל-1720 הייתה הרסנית מאוד עבור העיר סטוקהולם. מרבית מחלקיה של העיר הורחבו כמעט לחלוטין, בעקבות כך העיר החלה להתדרדר. אומנם העיר המשיכה להיות אחת מהערים החשובות ביותר בשוודיה, אך הגידול באוכלוסייה ובצמיחה של העיר נעצר כמעט לחלוטין.

רק לקראת סוף המאה ה-19, חזרה להיות העיר סטוקהולם אחת מהערים החשובות ביותר באירופה. החלו לבנות בעיר תשתיות חדשות, ואוכלוסיית העיר צמחה בשנית בצורה דרסטית בדיוק כמו שהיה לפני שהעיר החלה להתדרדר. הפעם את הצמיחה המאסיבית בכמות התושבים הביאה הגירה של מהגרים אשר רצו לגור באחת מהערים החזקות והדומיננטיות ביותר באירופה.

החל מהמאה ה-18 העיר החלה להתפתח, ובעקבות כך התחילו לבנות את העיר גם מחוץ לאיים. גבולותיה הרשמיים של העיר קיבלו קביעה עדכנית וסופית רק בשנת 1971 דבר שממחיש את השינוי הגדול שעשתה העיר החל מהמאה ה-18 ועד סוף המאה ה-20. במהלך המאה ה-20, הפכה להיות העיר אחת מהערים החדשניות והעדכניות ביותר באירופה כולה. מבנים חדשים הוקמו בעיר, מבנים שאנו יכולים לראות בעיר עד עצם היום הזה. העיר כמו שציינו המשיכה להתרחב ולצמוח, דבר שחייב אותה להתפתח ולזלוג מחוץ לגבולות האיים עד אשר הוגדר גודלה של העיר באופן רשמי.

הקהילה היהודית בסטוקהולם

הקהילה היהודית בסטוקהולם הייתה ללא צל של ספק אחת מהקהילות היהודיות הגדולות ביותר בעולם. גם כיום מדובר באחת מהקהילות היהודיות המפותחות ביותר, כאשר מרבית היהודים שמתגוררים בעיר כיום הם צאצאים של יהודים אשר התגוררו בעיר לאחר תקופת השואה או לפניה. כמחצית מהיהודים המתגוררים בשוודיה כולה נמצאים בעיר סטוקהולם, על פי הערכות מדובר בכמעט 10 אלף יהודים – דבר משמעותי לעומת שאר הקהילות היהודיות בעולם שהן קטנות בהרבה.

רק בשנת 1680 היהודים קיבלו אישור רשמי להתיישב בשוודיה עצמה, וכמובן שמרביתם העדיפו לעשות זאת בעיר סטוקהולם שהייתה באותם השנים אחת מהערים החזקות והדומיננטיות ביותר במדינה. היו מספר פעמים שבהם היהודים בעיר ובשוודיה כולה נאלצו לעזוב את המדינה עקב דרישת התושבים המקומיים אך בסופו של דבר תמיד הם הצליחו לחזור אל העיר ולהמשיך בה את ההתיישבות של הקהילה היהודית.

תקופת השואה הייתה אומנם קשה עבור מרבית היהודים באירופה, אך יהודי שוודיה הצליחו להינצל הודות להיותה של שוודיה מדינה ניטראלית אשר לא צידדה באף אחד מהצדדים במהלך ימי הלחימה. אך הקהילה היהודית בעיר סטוקהולם ובשוודיה כולה עשתה ככל יכולה על מנת להציל יהודים רבים ולאפשר להם להיכנס לשוודיה עצמה. תחילה היה נדמה כי שוודיה תסרב לבקשות עקב המדיניות שלה כלפי היהודים בשנים שקדמו למלחמת העולם השנייה, אך המצב היה שונה בתחילת במהלך מלחמת העולם השנייה כאשר המדינה כן אפשרה ליהודים רבים להיכנס לשטחה. כך גדולה הקהילה היהודית של העיר סטוקהולם בצורה חסרת תקדים.

כיום תוכלו למצוא בעיר סטוקהולם מספר אתרים המזוהים עם הקהילה היהודית. ביקור קצר בעיר ילמד אתכם עד כמה הקהילה היהודית חשובה וקריטית להתפתותה של העיר עצמה. כיום בעיר ניתן לראות את בית הכנסת של סטוקהולם שהוא ללא ספק מקום חובה לכל יהודי אשר מגיע אל העיר. בית ספר יסודי ובית ספר תיכון אשר פועלים על ידי הקהילה היהודית של סטוקהולם. מוזיאון יהודי ואפילו תנועת נוער בני עקיבא אשר פועלת בעיר ומחנכת עשרות רבות של בני נוער יהודים המתגוררים בעיר סטוקהולם.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

בית כנסת כדורי מקור חיים קהילה יהודית פורטו

הקהילה היהודית פורטו

הקהילה היהודית פורטו, מנכ״ל החברה חזר עם תמונות מדהימות מבית הכנסת כדורי בפורטו. בית כנסת כדורי הוא ראש עטרת הקהילה היהודית של פורטו. להזכירכם הקהילה

קראו עוד »
שגרירות ישראל בפורטוגל

שגרירות ישראל בפורטוגל

שגרירות ישראל בפורטוגל שגרירות ישראל בפורטוגל, לפני הטיסה לפורטוגל חשוב לשמור במקום בטוח את פרטי הקשר של שגרירות ישראל, לרבות כתובת, דואר אלקטרוני וטלפון. שגרירות

קראו עוד »