תפריט

העיר טאלין היא עיר הבירה של אסטוניה והעיר החשובה ביותר במדינה. מתוקף היותה של טאלין עיר הבירה היא גם העיר הגדולה ביותר, ועיר הנמל המשמעותית ביותר באסטוניה כולה. טאלין נמצאת לחופיו של הים הבליטי, ובמרחק של 80 ק"מ בלבד מהעיר הלסינקי שהיא עיר הבירה של פינלנד. נכון להיום בטאלין חיים לא פחות מ-450 אלף תושבים ובמטרופולין של העיר מתגוררים כ-550 אלף תושבים סך הכול.

ההיסטוריה של טאלין

טאלין היא עיר עם היסטוריה עשירה מאוד, כאשר בתחילת דרכה נקראה העיר לינדניס. עם הזמן קיבלה טאלין את השם קאלווני, שהוא בעצם שמה הנוכחי רק בשפה הרוסית. בשנים הקדומות הייתה העיר נקודת החיבור האידיאלית בין האימפריה הרוסית ובין סקנדינביה. בשנת 1219 נכבשה טאלין על ידי הדנים, בעקבות כך כל התושבים של העיר נאלצו להתנצר על מנת שיוכלו להמשיך ולחיות בעיר מבלי להיות מגורשים.

בשנת 1345 החליטו הדנים למכור את טאלין למסדר הטבטוני. אחת מנקודות הציון החשובות ביותר באותה תקופה מבחינת העיר טאלין הייתה כנסיית אולף הקדוש. לאחר שהצריח של הכנסייה הוגבה בשנת 1500 לגובה של 159 מטר, הפכה להיות הכנסייה המבנה הגבוה ביותר בעולם. אך הצריח עצמו נפגע מברק בשנת 1625 ונהרס כמעט לחלוטין עקב שרפה גדולה שפרצה במבנה בעקבות אותה פגיעת ברק.

מסע הכיבושים על העיר טאלין המשיך להתקיים, כאשר בכל כמה מאות שנים עברה העיר לידיים חדשות. תחילה בשנת 1561 נכבשה העיר על ידי האימפריה השוודית, ואילו בשנת 1721 נכבשה שוב על ידי האימפריה הרוסית שחזרה לשלוט בעיר החשובה. אך למרות חשיבותה האסטרטגית של העיר החליט הצאר פטר הגדול לתת לתושבים זכויות מעטות והקשה מאוד על חייהם שהיו ממש רעים באותם השנים.

ב-24 בפברואר 1918 קיבלה אסטוניה את עצמאותה, ובעקבות כך היא הכריזה על העיר טאלין בתור בירתה של המדינה החדשה. באותם שנים הוקמה ממשלה זמנית על מנת שתוכל לנהל את ענייני היומיום של המדינה הצעירה מבלי לפגוע באיכות חיי התושבים. אך עצמאותה של אסטוניה לא החזיקה מעמד זמן רב, וכבר למחרת היום המדינה נכבשה על ידי גרמניה שחששה כי הקמת המדינה תפגע באינטרסים שלה. הגרמנים עזבו את אסטוניה ואת העיר טאלין רק לאחר סיום מלחמת העולם הראשונה עם חתימתם על הסכם הכניעה מול בעלות הברית.

הסובייטים שאינם הכירו בעצמאות של אסטוניה החלו במתקפת פתע על המדינה מיד לאחר עזיבת הצבא הגרמני. הצבא האדום היה במרחק של 34 קילומטרים מהעיר טאלין, אך בזכות הלחימה העיקשת של הצבא האסטוני ביחד עם מתנדבים מהצבא הפיני התאפשרה בלימת הצבא האדום. ב-2 לפברואר 1920 נחתם הסכם השלום בין רוסיה ובין אסטוניה.

הסובייטים והגרמנים עדיין לא אמרו נואש בכל הקשור לשליטה בעיר טאלין, כאשר ב-1940 סיפחה פעם נוספת רוסיה את אסטוניה כולה ואת העיר טאלין אל ברית המועצות. אך העיר נכבשה על ידי גרמניה הנאצית בעיצומה של מלחמת העולם השנייה בשנת 1941. מספר חודשים לפני הכנעת הצבא הנאצי שוב נכבשה העיר על ידי רוסיה הסובייטית וסופחה פעם נוספת אל ברית המועצות.

לאחר נפילת ברית המועצות, החליט הפרלמנט האסטוני בשנת 1991 על הכרזת העצמאות של המדינה פעם נוספת. הפעם בשונה מהפעם הקודמת המהלך עבר בצורה חלקה, ללא התנגדויות מצד המדינות השונות. כל הסלעים והמכשולים שהיו קיימים בגבולות של אסטוניה פורקו ורק סלע אחד נותר במקום שעליו מונצח תאריך הכרזת העצמאות של המדינה.

הקהילה היהודית בטאלין

טרם תחילתה של מלחמת העולם השנייה היו בטאלין עצמה כ-1000 יהודים. הצבא הגרמני הגיע לעיר טאלין בעיצומה של מלחמת העולם השנייה בשנת 1941 עם פלישתו לאסטוניה וכיבושה. 400 יהודים הצליחו לברוח מאסטוניה ובכך בעצם הצליחו גם להציל את חייהם. הקהילה המקומית בטאלין ניסתה לגבות על היהודים, אך מרבית היהודים ומשתפי הפעולה נתפסו והוצאו באופן מידיי להורג. במהלך ימי המלחמה נהרס בית הכנסת היחידי שהיה קיים בטאלין עצמה. הימים הללו היו ימים מאוד קשים עבור הקהילה היהודית שנותרה בטאלין, ובסוף ימי המלחמה הוכרזה אסטוניה כולה כמדינה נקייה מיהודים דבר שמעיד על גודל האסון שאירע במדינה.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

מספר Nif פורטוגל

Numero de Indentificacao Fiscal למה משמש מספר Nif הפורטוגלי? קנייה ומכירת נכסים בפורטוגל, נדלן פורטוגל כתיבת צוואה פורטוגלית פתיחת חשבון בנק בפורטול קבלת אשראי ומשכתנא

קראו עוד »
אזרחות פורטוגלית חובות

אזרחות פורטוגלית חובות

אזרחות פורטוגלית חובות, אנו מדברים ברוב הכתבות לגבי כל הזכויות של אזרחות פורטוגלית אבל מה עם החובות? אז מהן החובות האפשריות למחזיקי אזרחויות באשר הם?

קראו עוד »