תפריט

העיר טירנה הינה עיר הבירה של אלבניה, וגם העיר הגדולה ביותר במדינה. טירנה נוסדה בשנת 1614 בהוראתו של סולימאן פאשא ברגיני שהיה גנרל טורקי. עם השנים צמחה והתפתחה העיר, דבר שגרם לה להפוך לעיר הבירה של אלבניה בשנת 1920.

ישנם לא מעט סיבות המסבירות מדוע קוראים לעיר טירנה בשם זה. אף אחד מההשערות הללו לא באת הוכחה או קיבלה חותמת רשמית. יש הטוענים כי מקור השם מגיע מהמילה טראנדה שביוונית מדובר באזור. ישנה עוד סברה שטוענת כי דווקא המילה היוונית טיירוס היא מקור השם, כאשר הפירוש שלה זה מחלבה מכיוון שטירנה ידוע בכמות רואי הצאן הגדולה שיש בה.

במידה ואתם מתכננם לטוס לטירנה אל תשכחו לבדוק אודות ביטוח נסיעות לחו”ל בכתבה של איזי.

ההיסטוריה של העיר טירנה

ישנם דיווחים על התיישבות באזור העיר טירנה עוד בתקופת האבן החדשה, כך שבהחלט מדובר בעיר עם היסטוריה עשירה ולא מעט תהפוכות במהלך הדרך. ברוב שנות ההיסטוריה לאזור שבו שוכנת העיר טירנה לא הייתה חשיבות או תודעה מיוחדת לאף אחד מהעמים ששכנו באזור. אך תחילת השינוי הגיע כאשר בשנת 1418 כתב כומר אלבני את ההיסטוריה של העם האלבני, לאזור שבו שוכנת העיר טירנה קרא פלנום טייריני שהפירוש לזה הוא כפר קטן. כנראה שכך המקום הצטייר בעיניו של הכומר, דבר שיכול להמחיש את ההתפתחות הגדולה של הכפר הקטן לעיר הגדולה ביותר באלבניה נכון להיום.

על מנת שיהיה ניתן להמחיש עד כמה טירנה הייתה כפר קטן במאה ה-15, ניתן לראות את הרישומים של האימפריה העות’מאנית ששלטה באזור באותה התקופה. בשנת 1431 מנה הכפר הקטן כ-7000 אזרחים ורק 2000 בתים. על מנת שיהיה ניתן להבין את גודל הפוטנציאל שטמון בעיר ניתן לראות את הרישומים משנת 1583 שמראים עליית מדרגה משמעותית. באותם שנים היו בטירנה כ-20 אלף בני אדם ולא פחות מ-3000 בתים.

סולימאן פאשה ברגיני היה זה שבנה את טירנה מחדש. הבנייה החדשה החלה בשנת 1614, הבנייה עצמה הייתה בסגנון שהנחילה האימפריה העות’מאנית. במרכז העיר נבנה מסגד על מנת שיהיה ניתן להתפלל, ומסביב אליו נבנו מרכזי מסרח ומרחצאות טורקיות כיאה למקום שממנו הגיע הגנרל העות’מאני.

המיקום של העיר טירנה היה קלף מרכזי בהתפתחותה. העיר עצמה שוכנת על נתיב סחר מרכזי באירופה, דבר שגרם לעיר לקבל לא מעט כסף ומשאבים של ערים ומדינות אחרות. במאה ה-19 החל להיבנות בטירנה מסגד אדהם ביי שלטובת בנייתו הגיעו לא מעט אנשי מקצוע ומהנדסים מכל רחבי העולם. הבנייה של המסגד הסתיימה ב-1821.

האירוע המכונן ביותר בהיסטוריה של העיר היה ב-8 בפברואר 1920, באותו היום הוכרזה טירנה בתור עיר הבירה הזמנית של אלבניה. אלבניה קיבלה את עצמאותה רק בשנת 1912, ועד אז היא איננה יכלה לבחור לעצמה עיר בירה. ב-31 בדצמבר 1925 הפכה להיות טירנה באופן רשמי עיר הבירה של אלבניה דבר שהפך אותה להיות עיר מרכזית וחשובה מאוד באירופה של אותם הזמנים.

האוכלוסייה בעיר טירנה

אומנם לא מדובר באחת מהערים הגדולות ביותר באירופה, אך חשיבותה בהתפתחות המדיניות האירופית הינה חשובה וקריטית עד מאוד. נכון להיום בעיר טירנה עצמה יש לא פחות מ-600 אלף תושבים, כאשר אם נחשיב את המטרופולין של העיר נגיע עד כ-900 אלף תושבים סך הכול.

את קפיצת המדרגה המשמעותית ביותר מבחינת כמות התושבים עבר טירנה בשנת 1991. באותה שנה נגמר השלטון הקומוניסטי באלבניה, דבר שגרם להמון תושבים מהכפרים הקטנים לעבור לגור בעיר הבירה. המחשבה הייתה כי בעיר הגדולה והמרכזית ביותר של אלבניה הם יוכלו לחיות אורח חיים טוב יותר מאשר אורח החיים שהיה להם בכפר הקטן שבו הם התגוררו. לפני מעבר התושבים מהכפרים אוכלוסיית טירנה עמדה על קרוב ל-300 אלף, אך מיד לאחר מעבר התושבים כמות התושבים בעיר כמעט הכפילה את עצמה. כך תוכלו להבין את המשמעות של המהלך הזה, זוהי אולי הסיבה המרכזית לכך שטירנה היא העיר הגדולה ביותר באלבניה.

מהו מזג האוויר בטירנה?

מזג האוויר בטירנה הינו מזג אוויר נוח ברוב ימות השנה, כאשר גם בימות החורף תוכלו ליהנות ממזג אוויר הוגן לחלוטין אשר יאפשר לכם ליהנות. בחורף ברוב המקרים הטמפרטורה בעיר נעה בין 5-8 מעלות צלזיוס. מנגד בימות הקיץ שגם הם יכולים להיות טובים מאוד לטיולים או לבילויים משותפים הטמפרטורה בעיר יכולה להגיע עד ל-26 מעלות צלזיוס.

כך שאם אתם מתכננים טיול לטירנה או סתם צריכים לבקר בעיר מסיבה כזאת או אחרת חשוב שתדעו כי ככל הנראה מזג האוויר יהיה מצוין עבורכם. כמובן שבימות החורף יכולים להיות גם ימי גשם, אך זה לא מראה נפוץ במיוחד בעיר הרגועה שמביאה איתה לא מעט סיבות להיותה עיר מצוינת לטיולים או סתם לסיורים ולהכרות.

רוצים לקרוא עוד כתבות מפינת הבירות של אירופה של איזי ? לוקסנבורג, אתונה, סופיה

טירנה בהיבט הספורטיבי

ענף הספורט הנפוץ ביותר באלבניה כמו בלא מעט ערים ברחבי אירופה זה הכדורגל. אך שלא תטעו בעיר ישנה גם קבוצת כדורסל וקבוצות המשתייכות אל שאר ענפי הספורט בעולם כולו.

לעיר טירנה ישנם שלושה קבוצות כדורגל המשתייכות אליה. כל אחת מהקבוצות הללו נכון לימים אלה משחקת בליגת העל האלבנית. שמות הקבוצות הם: אס קיי טירנה, דינמו טירנה ופרטיזן טירנה. כך שאם אתם מתכננים לצאת לטירנה, אך מתחשק לכם לראות משחק כדורגל טוב בהחלט תוכלו לעשות זאת ללא חרטות או ערעורים.

טירנה סחפה אליה לא מעט תיירים ואזרחים רק בגלל החיבה שלהם אל קבוצות הכדורגל המקומיות. גם הנבחרת האלבנית בכדורגל משחק בלא מעט תחרויות בין לאומיות, אך עד היום הנבחרת לא זכתה להצלחות מסחררות עם הישגים שיהיה שווה להתגאות בהם אך עדיין מדובר בתחילת הדרך.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

דרכון אירופאי לקטינים

דרכון אירופאי לקטינים ניתן לבקש אזרחות אירופאית לקטינים ברוב המקרים אזרחות אירופאית בעבור קטין ניתנת בירושה על ידי ההורה בירושה. למעשה מדובר באזרחות אירופאית ולא

קראו עוד »