תפריט

קריית הוותיקן : פינת הבירות של אירופה ;)

מדינת קריית הוותיקן או בשמה המקוצר הוותיקן הוכתרה בתור המדינה העצמאית הקטנה ביותר בעולם.

כאשר שטחה של המדינה הינו קטן יותר מקמ"ר, והיא ממוקמת בתוך העיר רומא בירתה של איטליה. במדינה עצמה מתגוררים בסך הכול כ-1000 אנשים, זה ללא ספק נתון מדהים ביחס להיותה של הוותיקן מדינה עצמאית. קריית הוותיקן הפכה להיות לעיר החשובה ביותר מבחינת הדת הנוצרית, ובעיר עצמה שוכן גם האפיפיור.

ההיסטוריה של קריית הוותיקן

 

מדינת קריית הוותיקן הגיעה כאשר במהלך המאה הרביעית לספירה הוקמה "נחלת פטרוס הקדוש" שכללה בתוכה שטחים מסוימים בתוך איטליה הנמצאים תחת סמכותו של האפיפיור. ככל שעברו השנים, הפכו להיות השטחים בשליטתם של האפיפיורים לרבים יותר. במאה השמינית לספירה שלטו האפיפיורים כבר בעיר רומא כולה ובעוד מספר ערים הנמצאות בסמוך אליה.

תחילת קיומה של מדינת הוותיקן הגיע כאשר בסוף המאה ה-8 לספירה החליט פפין הגוץ שהיה באותה התקופה שליט הפרנקים לתת שטחים רבים למדינת האפיפיורים. אומנם פפין עצמו לא הספיק להעניק לאפיפיורים את השטחים הנ"ל, והיה זה בנו קרל הגדול שקיים את הבטחת אביו והעניק להם שטחים רבים. על פי ההיסטוריונים זוהי בעצם הייתה אבן הדרך אשר הניעה את האפיפיור בסופו של דבר להקים את מדינת קריית הוותיקן.

במאה ה-9 המדינה שהוקמה תחת חסותם של האפיפיורים קיבלה עצמאות באופן רשמי, ובאותה שנה היא כבר החלה להילחם במלחמות על מנת לשרוד. המלחמות הגיעו לסיומן רב במהלך המאה ה-13, והקיסרות הגרמנית הייתה זאת שנכנסה למספר רב של עימותים עם מדינת האפיפיורים במהלך אותם השנים שחלפו. הקיסרות הגרמנית טענה כי מדינת האפיפיורים היא חלק מהאימפריה הרומית הקדושה שעמה היא הייתה מסוכסכת.

ברוב המאה ה-14 מדינת האפיפיור חוותה לא מעט קשיים אשר העמידו אותה במבחן רציני ראשון. לא מעט התקוממויות הגיעו מצד האזרחים, דבר שהיה לא פשוט והצריך המון תשומת לב והקשבה לליבם של האזרחים במדינה. אך מדינת האפיפיורים שרדה את אותם משברים, ובתקופת הרנסנאס היא אף הצליחה להפוך למעצמה של ממש. באותם השנים הפכה להיות מדינת האפיפיור לאחת מהמדינות החזקות והדומיננטיות באירופה, בעיקר בזכות הייחוס שלה אל הדת הנוצרית. אלפי מאמינים ברחבי העולם ראו במדינה הצעירה כאמצעי לדבוק בדת הנוצרית, וכך הגיעו אלפי מהגרים אל המדינה וחיזקו את כוחה בצורה דרסטית.

בשנת 1791 היה זה נפוליאון אשר סיפח את המדינה אל תחומו, והפך אותה להיות חלק ממדינת צרפת. נפוליאון הפך להיות המנהיג של המדינה, והוא אף הגדיל לעשות כאשר ביטל את שלטונו של האפיפיור פעמיים במהלך הזמן שבו צרפת שלטה על מדינת קריית הוותיקן. בשנת 1815 עם סיומו של קונגרס וינה הוחלט להחזיר את המדינה לחזקתם של האפיפיורים, והוא הנהיג במדינה משטר אבסולוטי ריכוזי.

באותם השנים הוקמה ממלכת איטליה אשר איימה על קיומה של מדינת קריית הוותיקן אשר הייתה נמצאת בתוך שטחה של הממלכה. על מנת לשרוד את המתקפות, החליט האפיפיור לבקש סיוע מצדם של צבאות זרים על מנת להגן על המדינה שהייתה עם כוח צבאי מוגבל יחסית באותם השנים.

אך מיד עם נסיגתו המלאה של הצבא הצרפתי סיפחה איטליה את כל שטחה של רומא ואת כל שאר השטחים שהיו בבעלות מדינת קריית הוותיקן אל שטחה. האפיפיור איננו הכיר בסיפוח של השטחים שהיו בבעלתו לאימפריה האיטלקית, דבר שלא הצליח להביא לתוצאה ממשית לאורך זמן רב. בשנת 1929 הוחלט להקים את מדינת קריית הוותיקן באופן רשמי. היה זה מוסוליני שליט איטליה אשר החליט ליזום את ההסכם, ובין החותמים על ההסכם היו פיוס האחד עשר האפיפיור באותה העת ומלך איטליה ויטוריו אמנואלה השלישי.

רכבות בקריית הוותיקן

כמו שקריית הוותיקן היא המדינה הקטנה ביותר בעולם, גם מערך הרכבות שפועל במדינה הוא מערך הרכבות הקטן ביותר בעולם כולו. המערך כולו פועל על 300 מטר של מסילת רכבת בלבד. בהסכמים שנחתמו עם קבלת העצמאות, הובטח לוותיקן גישה ישירה לאיטליה כולה על ידי מערך רכבות מתקדם אשר בין היתר יעביר גם אזרחים ממקום למקום. במבחן התוצאה כיום מרבית תנועת הרכבות במדינת קריית הוותיקן מתבצע על מנת לשנע סחורה, כאשר רק נסיעות סמליות לרוב גורמות לכך שתהיה גם נסיעה אזרחית על מסילות הברזל.

לא מעט אפיפיורים מנעו את בניית הרכבות בוותיקן, אחד מהם היה האפיפיור גרגוריוס השישה עשר שהיה אחד המובילים בנושא הזה. הוא טען כי מסילות הברזל הן מסילות לגיהנום. אך לאחריו הגיעו אפיפיורים עם גישה פחות מחמירה בתחום, דבר שאפשר לבנות גם בקריית הוותיקן מסילות ברזל. אומנם זה עדיין לא חיבר את המדינה הקטנה לאיטליה עצמה, אך זה בהחלט משהו שהרבה יותר קל לעשות בעת הנוכחית.

הקטר הראשון נכנס לוותיקן בשנת 1932, וכבר באותה השנה הושלמה בניית כל התחנות במדינה עצמה. כמו שכבר נאמר מדובר במסילה קצרה מעוד שמשתרעת על פני 300 מטר בלבד. איטליה היא עדיין הגוף שאחראי על מדינת הוותיקן בנושאים בתחום הזה, ולכן גם כל החלטה של איטליה בתחום התחבורה הציבורית כולל בתוכו גם את קריית הוותיקן. לכן כל החלטה שמתקבלת באיטליה בנוגע למערך הרכבות, כולל בתוכו גם את מערך הרכבות שנמצא בתוך קריית הוותיקן. כיום נעשים מאמצים על מנת לחבר את קריית הוותיקן אל איטליה כולה, חלק מהמאמצים אף מגיעים מיוזמתה של הוותיקן ולא רק מיוזמתה של איטליה כפי שזה היה נראה בתחילת הדרך. אך עדיין נדמה כי מדובר בתהליך ארוך במיוחד שיכול לקחת זמן רב ולא מעט תשומת לב ומשאבים מצד איטליה וגם מצידו של האפיפיור.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

פספורט או לא להיות

פספורט או לא להיות

אזרחות פורטוגזית ? אזרחות  ספרדית ? או אזרחות צרפתית… .ידעתם שבאירופה יש כמעט 28 מדינות החברות בגוש.  לא פלא שבשנים האחרונות  תרים ישראלים רבים אחר

קראו עוד »

מספר Nif פורטוגל

Numero de Indentificacao Fiscal למה משמש מספר Nif הפורטוגלי? קנייה ומכירת נכסים בפורטוגל, נדלן פורטוגל כתיבת צוואה פורטוגלית פתיחת חשבון בנק בפורטול קבלת אשראי ומשכתנא

קראו עוד »