תפריט

לימודים אירופה בחינם

השכלה גבוהה באירופה – למה, איפה ואיך

לימודים אירופה חינם
לימודים אירופה חינם

חייו של הסטודנט הישראלי המצוי, אינם פשוטים בישראל ואינם הופכים קלים יותר משנה לשנה, ומדור סטודנטים לבא אחריו. אמנם, שכר הלימוד באוניברסיטאות בישראל אינו מאוד גבוה בהשוואה למקומות אחרים בעולם, הנחשבים לבעלי רמה גבוהה מבחינה אקדמית.

אולם, יוקר המחייה בישראל מקשה על צעירים חסרי השכלה גבוהה להתפרנס במקביל לתשלומי שכר הלימוד ולעמוד בעלויות הדיור, המזון, ושאר הצרכים הבסיסיים.

שירות החובה הצבאי בישראל, אשר הינו גם ממושך יחסית, אף מביא לכך שהסטודנטים הישראלים בוגרים יותר ממקביליהם במדינות מערביות אחרות ועל כן לעתים קרובות בתקופת לימודיהם האקדמיים הם מעוניינים או נדרשים להתפרנס בכוחות עצמם או תוך סיוע מינימלי.

עובדה זו מטילה קושי נוסף על סטודנטים בישראל.

לימודים אירופה
לימודים אירופה

היבט נוסף ההופך את הלימודים בישראל למאתגרים, הם תנאי הקבלה:

על מנת להתקבל ללימודים באוניברסיטאות, בהן שכר הלימוד נמוך בהשוואה למכללות פרטיות, יש צורך לעמוד בדרישות גבוהות כמו ממוצע ציונים גבוה של בחינות הבגרות, ציון גבוה בפסיכומטרי, ולעתים אף ציונים גבוהים בחלקים ספציפיים בבחינות אלו או בבחינות נוספות.

כתוצאה מכך צעירים רבים המבקשים להתקבל ללימודים נדרשים להשקיע זמן רב נוסף בהשלמת בחינות או בשיפור ציונים, תהליך אשר עלול לגזול שנה נוספת ואף יותר מכך, ללא וודאות שבסופו תתקבל התוצאה הרצויה.

נוסף על כך, ישראל היא מדינה מתקדמת אמנם מבחינה אקדמית (ובכלל), אך יחד עם זאת עקב היותה מדינה קטנה, לא כל התחומים האקדמיים ותחומי התעסוקה בה, מפותחים או בכלל קיימים.

ישנן התמחויות ואפשרויות השכלה אשר לא ניתן להשיג בישראל כלל, ומוצעות רק בחו”ל בשל גודל השוק והביקוש המספק להתמחויות נישתיות.

 

עניין זה בא לידי ביטוי בעיקר במקצועות עם זיקה ניכרת לתעשייה, למשל מקצועות העיצוב המסחרי לסוגיהם (אדריכלות, אופנה, מוצרי צריכה וכיו”ב).

מקובל לחשוב שקשיי הקבלה בישראל נובעים מרמת הלימודים הגבוהה, ויש אמת בסברה זו, אולם בחינה של דירוגים בינלאומיים מתוקפים, יגלו שבהחלט קיימים בעולם מוסדות לימוד איכותיים מאוד, ואף נעלים מאלה הישראלים, עם תנאי קבלה גמישים יותר.

אפיקי לימוד בולטים המדגימים היטב את העניין, הם וטרינריה ורפואה, אשר ידועים כמקצועות נחשקים ויוקרתיים, ואף מבוקשים בשוק העבודה, אולם תנאי הקבלה שלהם בישראל נוקשים.

הלימודים באירופה לאומת זאת:

לעומת זאת בחלק ממדינות אירופה, הנגישות למוסדות ללימוד מקצועות אלה היא ידידותית יותר למרות רמת לימודים שנחשבת גבוהה בחלק מהמוסדות.

לכן ישראלים רבים בוחרים ללמוד וטרינריה או רפואה במדינות אירופה כמו איטליה, גרמניה, ומדינות מזרח אירופה.

תורמת לכך היא העובדה שהטיסה למדינות אלה היא קצרה יחסית ומאפשרת ביקורי מולדת תכופים, במיוחד לנוכח מחירי הטיסות הזולים של ימינו.

גם תארים שניים דוגמת ה- MBA (מנהל עסקים) הפופולרי, נלמדים בחו”ל על ידי ישראלים, למשל במדינות כמו בריטניה וצרפת המציעות תכניות יוקרתיות, אשר לאו דווקא זולות מאלו הישראליות אולם עשויות להיות כרטיס כניסה מבטיח לתפקידים נחשקים בשוק התעסוקה בישראל ובעולם.

לימודים אירופה חינם
לימודים אירופה חינם

 

סיבה חשובה נוספת ללמוד בחו”ל תעניין את מי ששוקל להשתלב בשווקי העבודה מחוץ לישראל, אשר כאמור מכילים הזדמנויות מקצועיות מגוונות יותר. הלימודים בחו”ל טומנים בחובם לימודי שפה נוספת ושיפור השפה האנגלית, יצירת קשרים חברתיים ומקצועיים מעבר לים, והתנסות בחוויית השוק הזר על כל מרכיביו.

אין להתעלם גם מהחוויה האישית שבדבר, הכוללת העשרה תרבותית, פיתוח יכולת הסתגלות ועצמאות וחשיפה לימודית למנטליות שונה. המתעניינים באדריכלות ובהיסטוריה יהנו גם משהייה מרתקת באזורים ובמבנים רבי משמעות ורושם.

לימודים באירופה בחינם

על רקע זה, חשוב לדעת שדרכון אירופאי מקנה יתרונות רבים לסטודנט הישראלי הלומד ביבשת.

ישראלים צאצאי מגורשי ספרד, שרשאים כיום לבקש אזרחות פורטוגלית ולהפוך לאזרחי האיחוד, יכולים ליהנות מהטבות רבות כסטודנטים; ראשית, תהליך ההרשמה ללימודים פשוט יותר מבחינה פרוצדורלית, וכך גם הסדרת אשרות השהייה; סטודנט בעל אזרחות של האיחוד האירופאי רשאי לשהות במדינות האיחוד וללמוד ללא ויזת סטודנט.

שנית, בעלי אזרחות אירופאית רשאים לעבוד במקביל ללימודיהם, בדרך כלל ללא המצאת אישורים מיוחדים. עובדה חשובה זו עשויה להקל משמעותית על נטל עלויות המחייה של הסטודנט וכן לאפשר רכישת התנסות מקצועית והשתלבות מוקדמת בשוק העבודה, בתחום הנלמד.

באותו הקשר כלכלי, יש לזכור שחלק ממדינות אירופה מעניקות הנחות משמעותיות לסטודנטים אזרחי האיחוד. לעתים, ההנחה עשויה להגיע עד כדי 50% משכר הלימודי ובמקרים מסוימים אף להנחה בגובה שכר הלימוד המלא.

שלישית, חלק מהמוסדות באירופה מציעים מסלולי קבלה משופרים לאזרחי מדינות האיחוד האירופי, כך שסיכויי הקבלה של סטודנט בעל אזרחות, יהיו לעתים גבוהים יותר, ומשכך יוכל להתקבל מהר יותר מאחרים, ולבחור מקצוע ומקום לימוד מתוך מגוון רחב יותר של אפשרויות, בהשוואה לסטודנט חסר אזרחות אירופאית.

לסיכום, כל מי שהוא או ילדיו מתעניינים בלימודים אקדמיים, ראוי שישקול את אפשרויות ההשכלה באירופה.

עבור כל מי שנושא זה רלוונטי עבורו בהווה או בעתיד, רצוי להקדים ולבחון את הזכאות לאזרחות אירופאית על מנת לזכות בשלל היתרונות שמציעה ההשכלה הגבוהה ביבשת, אשר תלווה את הזוכה בהם לכל חייו המקצועיים והאישיים.

לימודי רפואה חול
לימודי רפואה חול

 

 

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

אירוויזיון 2018 ליסבון

אירוויזיון 2018 ליסבון

ליסבון על המפה, תחרות האירוויזיון השנה תהיה בלסיבון , 2018 אנחנו מוכנים! האירוויזיון השנה מגיע להפקה מספר 63. האירווויזיון מאורגן מדיי שנה כל פעם במידה

קראו עוד »

ויזה לסרי לנקה

סרי לנקה הפכה להיות בשנים האחרונות לאחד מהיעדים המועדפים ביותר על הישראלים במזרח הוא סרי לנקה. מדובר במדינה שמציעה לישראלים חופשה חלומית עם לא מעט

קראו עוד »