תפריט

למה צריך ויזה לארצות הברית?

ויזה לארה"ב למה צריך את זה בכלל ?

אזרחי מדינות רבות בעולם דוגמת ספרד, פורטוגל, הולנד, איטליה, בריטניה, האוסטרלים והניו זילנדים, מדינות סקנדינביה השונות ועוד ועוד נהנים מן האפשרות לבקר בארצות הברית לתקופה של עד שלושה חודשים ללא הצורך לעבור את התהליך המאתגר של הנפקת אשרת כניסה, וזאת בזכות תכנית הפטור אותה חוקק הקונגרס האמריקאי.

 

מהם סוגי הוויזות הנדרשות?

ויזה הסטנדרטית – זוהי ויזת תיירות או עסקים כאשר מעל תשעים אחוזים מהאנשים בישראל המבקשים ויזה, מגישים בקשה עבור ויזה כזו. במסגרת הוויזה הסטנדרטית אפשר לטייל בארצות הברית, לבקר משפחה וחברים או להשתתף בפגישות עסקים, ואף ולהשתתף בקורסים קצרים או סדנאות.

ויזה רפואית – זו נדרשת עבור טיפולים רפואיים, ביקור אצל רופא מתמחה, בקבלת ייעוץ ובעת הצורך בניתוח. גם פה, יש חובת הוכחה לקשר מקדים עם מוסד רפואי אליו אתם מתכננים להגיע. יש צורך להמציא אישור מהרופא או המוסד,  ועל האישור לכלול תאריך מדויק בו המטופל מוזמן.

כמובן שבמקרה כזה יותר ממולץ גם לסגור פוליסת ביטוח נסיעות לחו”ל טרם אתם נוסעים לאמריקה.

ויזת עבודה – קיימים מספר סוגים של ויזות עבודה, עבור צרכים שונים, עבור תקופות זמן שונות. ניתן להגיש בקשה לוויזת עבודה במידה וקיים גורם בארצות הברית שהזמין אתכם לעבוד בארגון. גם כאן,יש להוציא את הוויזה לאחר התקשורת עם הגורם המזמין ולא תינתן  ויזת עבודה לארה”ב כדי לחפש עבודה.

ויזת סטודנט – הינה מיועדת למי שהגיש בקשה אליה לאחר רישום למוסד אקדמי בארצות הברית. מוסד הלימודים מנפיק מסמך מיוחד וללא מסמך זה אי אפשר להגיש בקשה לויזה  ולכן ויזה זו מהווה שלב אחד לפני המעבר לצורך לימודים.

ויזת תארים מתקדמים – מיועדת עבור חילופי מבקרים לסטודנטים בתארים מתקדמים או מתמחים וכדומה. גם כאן, נדרשים אישורים, מסמכים ורישום למוסד לימודים גבוה בארה”ב.

לפי כך, כרגע נדמה כי בעתיד הנראה לעין ישראלים יאלצו להמשיך ולעבור את מסלול המכשולים המאתגר בדרך אל הויזה האמריקאית.

כיום אחד הפתרונות הכי נפוצים לעזרה בכניסה לארהב היא הוצאת דרכון פורטוגלי, אפשרות חדשה אשר נם נפתחה ליהודים ממוצא ספרדי ב2015.

מהי תכנית הפטור?

תכנית הפטור הינה תוכנית המאפשרת למחלקת המדינה בארצות הברית לפטור אזרחי מדינות מסוימות מן החובה להצטייד בויזה על מנת להיכנס בשעריה וזאת בלבד שהם לא שוהים בה יותר מתשעים ימים, כאשר מטרת הביקור לשמה הגיעו הינה טיול, ביקור משפחתי או עסקים.

ישראל הגישה כבר בקשה להיכלל בתכנית הפטור, אך נכון לעכשיו אזרחי מדינת עדיין לא עומדים בקריטריונים הנדרשים על מנת להיכלל בה.

 

למה דווקא אזרחי מדינת ישראל לא זכאים להיכלל בתכנית הפטור?

בעקרון מדובר בשני גורמים עיקריים המשפיעים על כך  שישראל עדיין לא נכללת בתוכנית ה- VWP, וזאת על אף  היחסים הטובים בינינו לבין האמריקאים ולמרות כל המאמצים הנעשים על מנת לקדם את הנושא:

  • פרמטר אחד בבחינת בקשות חברות בתוכנית הפטורים הוא הכמות של מספר סירובים לבקשות לקבלת ויזת כניסה לארצות הברית. כדי לזכות ולהיכלל ב- VWP , צריך שיעור הסירובים לעמוד על שלושה אחוזים לכל היותר, כאשר אחוז הישראלים שביקשו ויזה לארה”ב וסורבו עומד בערך על בין חמישה לבין שבעה אחוזי סירוב בשנים האחרונות.
  • גורם משמעותי נוסף הוא נושא היחס הבעייתי שמקבלים אזרחי ארצות הברית אשר מבקשים להיכנס למדינת ישראל. אמריקאים ממוצא ערבי לדוגמא, חווים קושי ניכר כאשר שהם מעוניינים להיכנס לישראל, הדבר בא לידי ביטוי לדוגמא באופן בידוק ביטחוני אשר מפלה אותם לרעה וקיימת מדיניות סירובים אשר מתפרשת במקרים רבים על ידי ארצות הברית כמדיניות לא הוגנת ושרירותית. כך, מכיוון שכדי להיכלל בתוכנית פטור מאשרת כניסה לארצות הברית – על ישראל להתחייב לתת יחס דומה לאזרחי ארצות הברית המבקשים להיכנס אלינו, דבר שרשויות הביטחון בארץ עדיין מתנגדות אליו, וכפועל יוצא, ישראלים עדיין זקוקים לוויזה על מנת להיכנס לארצות הברית.
מוזמנים לקרוא בהרחבה את המדריך שלנו להוצאת ויזה לארה”ב.

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

בית כנסת כדורי מקור חיים קהילה יהודית פורטו

הקהילה היהודית פורטו

הקהילה היהודית פורטו, מנכ״ל החברה חזר עם תמונות מדהימות מבית הכנסת כדורי בפורטו. בית כנסת כדורי הוא ראש עטרת הקהילה היהודית של פורטו. להזכירכם הקהילה

קראו עוד »

נדל”ן בספרד

דירה להשקעה בספרד לאחר עשור של קיפאון ומשבר שוק הנדל”ן בספרד חוזר להיות יעד למשקיעים אנו שואלים שוב ושוב מהן הזכויות שמקנה לנו דרכון אירופאי?

קראו עוד »
דרכון פורטוגל מי קיבל

דרכון פורטוגלי מי קיבל

  דרכון פורטוגלי מי קיבל ומי יכול לקבל? האם תמיד חלמתם לגור ולעבוד באחת ממדינות האיחוד האירופי? מעוניינים ללמוד במוסדות האקדמיה המובילים באירופה? רוצים להשקיע

קראו עוד »