תפריט

זאגרב

זאגרב היא אחת מהערים החשובות ביותר בקרואטיה בהיבטים רבים. בשל היותה עיר הבירה של קרואטיה, היא גם הגדולה ביותר. בעיר חיים יותר מ-800 אלף תושבים ובמטרופולין שלה מתגוררים 1.2 מיליון תושבים. המטרופולין של זאגרב כולל מספר ערים בניהן סאמובור, וליקה גוריצה וזאפרשיץ’. העיר זאגרב נמצאת על גדותיו של נהר סאווה ובחלק התחתון של הר מדבדניצה. העיר מחברת בין מרכז אירופה לים האדריאטי ומכאן החשיבות הגדולה של העיר בהיסטוריה וגם בהווה.

על פי רוב ההיסטוריונים העיר זאגרב הוקמה בשנת 1094 על ידי המלך ההונגרי לדיסלאוס. לפני שהעיר זאגרב הוקמה במקום הייתה עיר רומית בשם אנדאטוניה.ההתיישבות קאפטול הייתה בעצם תחילתה של זאגרב, וכיום קאפטול הוא אחד הרובעים הנמצאים בתוך זאגרב עצמה.

ב-1621 נבחרה זאגרב להיות מקום מושבו של ניקולה פרנקופן הבאן של קרואטיה באותם השנים. באותם שנים נבנה בזאגרב הבית ספר הראשון וגם הכנסייה והמנזר של סנט קתרין. בשנת 1669 נבנתה האוניברסיטה של זאגרב, האקדמיה הוקמה על ידי הישועים שם הם לימדו לא מעט מקצועות בניהם פילוסופיה ותאולוגיה.

המאה ה-17 והמאה ה-18 היו הרסניות מאוד בהיסטוריה של זאגרב עצמה כאשר לא מעט מחלות ומגפות החלו להתפשט על העיר. לא מעט תושבים קיפחו את חיים מאותם מחלות ומגפות. כתוצאה מכך ממשלת קרואטיה החליטה להכריז על וואראז’דין בתור עיר הבירה של המדינה. אך בעקבות שרפה גדולה שפרצה בוואראז’דין בשנת 1776, הפכו את ההחלטה והחליטו שזאגרב תחזור להיות עיר הבירה של קרואטיה.

המאה ה-19 הייתה חשובה מאוד בהיסטוריה של העיר זאגרב כאשר במאה הזאת התקדמה העיר מאוד. במהלך המאה ה-19 נבחר ינקו קמאוף להיות ראש העיר הראשון של זאגרב. בשנת 1862 נחנכה לראשונה מסילת ברזל בעיר, מסילת הברזל החדשה חיברה בין העיר זאגרב ובין העיר סיסאק שגם היא בקרואטיה. מפעלים רבים נפתחו באותם שנים בזאגרב בניהם מפעל המים ומפעל הגז שעזרו מאוד לפתח את הכלכלה של קרואטיה כולה ושל זאגרב לבדה.

עד לתקופת מלחמת העולם הראשונה התפתחה מאוד העיר, והיא בעצם קיבלה את כל המאפיינים והאלמנטים שתוכלו לפגוש בה עד עצם היום הזה. לא מעט מבנים יוקרתיים נבנו בעיר, שהייתה באותם השנים אחת מן הפנינות השמורות ביותר של אירופה. בטרם מלחמת העולם הראשונה העיר הורחבה מאוד ונבנו בה לא מעט מבנים, דבר שגרם למהגרים רבים מכל רחבי אירופה להעתיק את מקום מושבם אל זאגרב עצמה.

לאחר מלחמת העולם הראשונה זכתה זאגרב לצמיחה משמעותית בכמות התושבים שגרים בה. כאשר החל משנת 1920 גדלה אוכלוסיית זאגרב ב-70%, נתון מדהים שכמוהו לא היה באף אחת הערי אירופה באותם השנים. במהלך מלחמת העולם השנייה הפכה העיר להיות עיר הבירה של הרפובליקה הקרואטית העצמאית אך לקראת סוף המלחמה הצליחו הפרטיזנים להשתלט על חלקים נרחבים ממנה.

בסיומה של מלחמת העולם השנייה המשיכו להרחיב את העיר זאגרב. באותם השנים נבנה שדה התעופה של זאגרב, ולא מעט כבישים בין עירוניים נבנו על מנת לקשר את זאגרב אל אירופה ואל כל חלקי המדינה. בשנת 1991 קיבלה קרואטיה את עצמאותה וזאגרב הוכרזה בתור עיר הבירה של המדינה החדשה.

מלחמת העצמאות של קרואטיה לא פסחה גם על עיר הבירה, כאשר לא מעט הרס נצפה בעיר במהלך ימי הלחימה. כשבעה אזרחים מהעיר זאגרב נהרגו במהלך הלחימה, אך בסיומה של הלחימה חזרה העיר לצמוח לגדול כפי שאנו מכירים אותה כיום.

התיעוד הראשון על הימצאותם של יהודים בעיר זאגרב קיים עוד מאמצע המאה ה-14. בשנת 1526 הורה פרדיננד הראשון מלך הונגריה וקרואטיה לגרש את כל היהודים מהעיר. תקופה ארוכה לא חזרו היהודים לזאגרב עקב חששם שמא יהרגו או יתנכלו אליהם בעקבות אותו גירוש. בתחילת המאה ה-18 התחילו סוחרים ישראלים לחזור לכפרים ולעיירות הקטנות אשר היו מסביב לעיר זאגרב. כתב הסובלנות שהגדיר את זכויות היהודים באירופה כולה אפשר ליהודים רבים לחזור לעיר זאגרב והתחיל להקים בה בשנית את ההתיישבות היהודית.

הקהילה היהודית של זאגרב הוקמה באופן רשמי רק בשנת 1806, ובשנת 1867 הוקם בית הכנסת הראשון בעיר שנקרא “בית הכנסת בזאגרב”. בתחילת המאה ה-20 חייו בעיר זאגרב קצת יותר מ-4000 יהודים, הקהילה היהודית עשתה קפיצת מדרגה רצינית כאשר לקראת אמצע המאה ה-20 הכפילה את עצמה והתקרבה כבר ל-12000 יהודים שחיים בעיר – המספר הגדול ביותר של יהודים שחייו בעיר זאגרב ומאז ומעולם.

מלחמת העולם השנייה הייתה אחת מהתקופות הרעות ביותר בהיסטוריה של יהודי זאגרב, כאשר החל משנת 1941 החלו לגרש את כל היהודים בעיר למחנות ריכוז ומחנות השמדה. כמות גדולה מיהודי העיר נהרגה באותם מחנות ריכוז ומחנות השמדה – המחנות המרכזיים שאליהם הועברו יהודי קרואטיה ויהודי זאגרב היו אושוויץ ודכאו.

בסיומה של מלחמת העולם השנייה, החלו היהודים שעוד נותרו בחיים לחזור לזאגרב ולהקים בה בשנית את הקהילה היהודית. בשנת 1947 התגוררו בעיר זאגרב קצת יותר מ-2000 יהודים, כאשר מחציתם היגרו למדינת ישראל מיד לאחר הקמתה. השינוי המשמעותי הנוסף בהיסטוריה של יהודי קרואטיה כולה ויהודי זאגרב בפרט הייתה עם הקמת המדינה הקרואטית. הממשלה הקרואטית מינתה לראשונה בהיסטוריה של המדינה רב ראשי ומוסדות לימוד ותפילה רבים הוקמו במדינה כולה וגם בזאגרב עיר הבירה. כיום הקהילה היהודית בעיר מונה קצת יותר מ-1000 יהודים, כאשר מרביתם מקיימים אורך חיים דתי לחלוטין. כך שכל מי שמגיע אל העיר זאגרב יכול לפגוש בקהילה יהודית גדולה יחסית אשר תעזור לו להרגיש בדיוק כמו בבית לכל אורך השהות בעיר.

 

השאירו פרטים:

כתבות ומאמרים

ויזה לסרי לנקה

סרי לנקה הפכה להיות בשנים האחרונות לאחד מהיעדים המועדפים ביותר על הישראלים במזרח הוא סרי לנקה. מדובר במדינה שמציעה לישראלים חופשה חלומית עם לא מעט

קראו עוד »
Conservatória dos Registos Centrais

Conservatória dos Registos Centrais

הקונסרוטוריום בליסבון הוצאת אזרחות פורטוגלית מתחילה פה במשרד הזה. הקונסרוטוריום בליסבון הוא משרד הפנים הפורטוגלי של פורטוגל. המילה קונסרבטוריום מגיעה מעצם מי שאחראי על משרד

קראו עוד »
בית כנסת כדורי מקור חיים קהילה יהודית פורטו

הקהילה היהודית פורטו

הקהילה היהודית פורטו, מנכ״ל החברה חזר עם תמונות מדהימות מבית הכנסת כדורי בפורטו. בית כנסת כדורי הוא ראש עטרת הקהילה היהודית של פורטו. להזכירכם הקהילה

קראו עוד »